X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.01.2024 р. № 399/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 53 Податкового кодексу України (далі – ПКУ),надає нову індивідуальну податкову консультацію (   ) з урахуванням висновків, викладених у рішенніОдеського окружного адміністративного суду від 22.01.2020(справа № 420/6810/19) і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин та норм законодавства, чинного на момент дії зазначених обставин.

Платник податків повідомляє, що є адвокатом відповідно до свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № (  ) від 19 квітня 2007 року, також здійснює незалежну професійну діяльність арбітражного керуючого відповідно до Свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № ( ) від 04 квітня 2013 року.

Платником податків згідно договору купівлі-продажу від 10 вересня 2019 року № ( ), придбав у приватну власність для ведення незалежної професійної діяльності адвоката та арбітражного керуючого (офіс адвоката, арбітражного керуючого) нежитлове приміщення (  ) м. Одеса, що також підтверджується відомостями, які включено до Єдиного реєстру адвокатів України щодо робочого місця адвоката.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питання:

Чи відносяться до складу витрат платника податків, як адвоката та арбітражного керуючого витрати понесені на придбання нежитлового приміщення для розміщення офісу адвоката, арбітражного керуючого?

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні регулюються Законом України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 5076), ст. 1 якого визначено, що адвокат – це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені Законом № 5076.

Адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту(п. 2 частина ст. 1 Закону № 5076)

Інші види правничої допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6 частина 1 ст. 1 Закону № 5076).

Частиною третьою ст. 4 Закону № 5076 визначено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

При цьому адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою (частина перша ст. 13 Закону № 5076).

Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства (далі – КУПБ) арбітражний керуючий – це фізична особа, яка отримала відповідне свідоцтво та інформація про яку внесена до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено у ст. 178 Кодексу.

Відповідно до п. 178.3 ст. 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

Відповідно до п. 178.6 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

При цьому Кодексом не передбачено будь-якого переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

При визначенні сукупного чистого доходу фізичних осіб, які здійснюють незалежну адвокатську діяльність, доцільно враховувати витрати, пов'язані з організацією такої діяльності та обумовлені вимогами Закону № 5076.

Таким чином, ДПС проаналізувавши зазначені норми, а також зважаючи на висновки суду слід зазначити, що «документально підтверджені витрати як адвоката та арбітражного керуючого, понесені позивачем у зв`язку з придбанням нежитлового приміщення ( ) у м. Одеса для розміщення офісу адвоката, арбітражного керуючого, прямо пов`язані з адвокатською діяльністю та діяльністю арбітражного керуючого, а тому можуть враховуватись адвокатом при визначенні оподатковуваного доходу».

Додатково повідомляє, що з урахуванням положень ст. 53 ПКУ зазначена консультація, надана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 (справа № 420/6810/19), має індивідуальний характер та може застосовуватись виключно (  ).