X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.01.2024 р. № 522/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами звернення  Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодовключення до бази оподаткування платника єдиного податку третьої групи авансового платежу від нерезидента за товари, які в майбутньому можуть бути не відвантажені покупцеві нерезидентута керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків. Товариство отримало авансовий платіж в іноземній валюті від нерезидента в рамках договору поставки товарів.

Враховуючи вищезазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Яким чином та в якому періоді Товариство повинно оподатковувати грошові кошти передплати від нерезидента?
  2. Чи виникають у Товариства додаткові податкові обов’язки, крім передбачених підпунктом 2 пункту 293.3 статті 293 Кодексу, в разі, якщо в майбутньому товари не будуть відвантажені покупцеві, якщо так, то які саме?
  3. Чи не вважатиметься подія отримання передплати від нерезидента, згідно договору поставки товарів без подальшого відвантаження товару – порушенням умов перебування на єдиному податку (анулювання реєстрації платника єдиного податку)?
  4. Чи є підставою для валютного контролю отримання передплати від нерезидента без подальшого відвантаження товару?

Щодо першого – третього питань

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податкуюридичної особи - будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України(далі – НБУ) на дату отримання такого доходу (пункт 292.5 статті 292 Кодексу).

Пунктом 292.6 статті 292 Кодексу визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

При цьому, згідно з пунктом 292.6 статті 292 Кодексу для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених Кодексом.

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 Кодексу (пункт 292.13 статті 292 Кодексу).

Згідно з пунктом 296.1 статті296 Кодексу юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2,44.3 статті 44 Кодексу.

До складу доходу, визначеного статтею 292 Кодексу, не включаються, зокрема, суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) – платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (підпункт 5 пункту 292.11 статті 292 Кодексу).

Абзацом першим пункту 50.1 статті 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Таким чином, у ситуації, коли відвантаження товару нерезиденту згідно договору не відбулося та договір поставки був розірваний, аплатник єдиного податку здійснює повернення сум авансу (передоплати) покупцю за товари у періоді їх отримання, такі кошти не включаються до складу доходу платника єдиного податку третьої групи та не підлягають відображенню у податковій декларації.

У разі якщо Товариством до складу доходу платника єдиного податку включено суму коштів (аванс, передоплата) в періоді її отримання, а повернення коштів покупцю товару (робіт, послуг) внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів відбувається в іншому звітному періоді, платнику податків необхідно подати уточнюючу декларацію платника єдиного податку та зменшити суму раніше задекларованого доходу на суму повернення.

Щодо четвертого питання

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов’язки суб’єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначає Закон України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII (далі – Закон № 2473).

Відповідно до пункту 1 статті 13 Закону № 2473 визначено, що НБУ має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

У разі встановлення НБУ граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених НБУ. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання (пункт 2 статті 13 Закону № 2473).

Пунктом 1 статті 12 Закону № 2473 визначено, що НБУ за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та (або) фінансової системи держави, має право запровадити заходи захисту.

Порядок застосування заходів захисту, зокрема критерії їх запровадження, подовження строку дії та дострокового припинення встановлюються нормативно-правовими актами НБУ з урахуванням положень Закону№ 2473 (пункт 5 статті 12 Закону№ 2473).

Відповідно до пункту 21розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі – Положення), затвердженого постановою НБУ від 02.01.2019 № 5, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

При, цьому згідно пункту 22 розділу ІІ Положення граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 21 розділу II Положення, зокрема, не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій.

Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного пунктом 21 розділу II Положення, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II Положення, у повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II Положення стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку (пункт 23 розділу ІІ Положення).

Таким чином, правила валютного контролю поширюються на всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, зокрема й на платників єдиного податку третьої групи.

Додатково повідомляємо, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів до 01 серпня 2023 року зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).