X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.01.2024 р. № 526/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо окремих питань оподаткування платника єдиного податку четвертої групи, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що є платником єдиного податку четвертої групи та здійснює вирощування зернових та олійних культур на землях, які орендуються у власників земельних паїв, більшість з яких знаходяться на окупованих територіях. З початком повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України підприємство позбавилося доступу до значної частини сільгоспугідь, що перебували в обробітку Товариства. Так, на території Генічеської об’єднаної територіальної громади Генічеського району Херсонської області, Товариство не має змоги обробляти близько 550 га сільськогосподарських угідь, оскільки ці землі з перших днів війни тимчасово окуповані військами Російської Федерації.

Також деякі із земель знаходяться на територіях, де ведуться активні бойові дії, це Зеленодольська об’єднана територіальна громада Криворізького району Дніпропетровської області, де знаходяться близько 280 га орендованих Товариством сільськогосподарських угідь. На території Апостолівської об’єднаної територіальної громади Криворізького району Дніпропетровської області 515 га земель, що перебувають у користуванні Товариства, засмічені боєприпасами та обробіток вказаних земель пов’язаний із небезпекою для життя.

Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи має право Товариство подати декларацію у зв’язку зі змінами об’єкта та/або бази оподаткування з єдиного податку за 2022 рік, якою виключити з об’єкту оподаткування ті земельні ділянки, які підприємство не має можливості використовувати у власній господарській діяльності через тимчасову окупацію територій, активні бойові дії, засмічення боєприпасами, що становить небезпек для життя?

2. Якими документами Товариство може підтвердити дані декларації у зв’язку зі змінами об’єкта та/або бази оподаткування з єдиного податку за 2022 рік у зв’язку з неможливістю користування земельними ділянками та відсутності даних реєстрів щодо припинення договорів оренди землі?

Щодо першого – другого питання

Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розд. XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Кодексу сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), – контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

Відповідно до п.п. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу платникам єдиного податку надано тимчасово, з 1 березня 2022 року, не нараховувати та не сплачувати єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації Російською Федерацією.

Дія цього підпункту не поширюється на земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасова окупація Російською Федерацією завершені до 1 травня 2022 року.

При визначені особливостей справляння податків  і зборів на відповідних територіях, визначених Кодексом застосовується Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004  (далі – Перелік територій).

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (далі – Наказ 309), може застосовуватися при визначенні особливостей справляння податків і зборів на відповідних територіях, визначених Кодексом. Для цілей справляння єдиного податку четвертої групи відповідно до пп. 69.33 п. 69 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу застосовується тільки перелік територій активних бойових дій та тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Нормами Кодексу визначено можливість уточнення податкових зобов’язань по єдиному податку четвертої групи, задекларованих до набрання ним чинності, шляхом подання уточнюючих розрахунків до раніше поданих податкових декларацій платниками єдиного податку четвертої групи (юридичні особи).

За земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій (які не завершені до 1 травня 2022 року) або на тимчасово окупованих

Російською Федерацією територіях України, включених до Переліку територій, уточнення можливе за період з 01 березня 2022 року до дати завершення на територіях, визначених Наказом № 309, активних бойових дій або тимчасової окупації Російською Федерацією (крім територій, на яких ведення активних бойових дій або тимчасової окупації Російською Федерацією завершені до 1 травня 2022 року).

У разі якщо єдиний податок четвертої групи, визначений абзацом першим пп. 69.33 п. 69 підрозділом 10 розділом ХХ «Перехідні положення»  Кодексу нараховано, але не сплачено та не відкориговано платником податків шляхом подання уточнюючих податкових декларацій за відповідний період, то визначені податкові зобов’язання не вважаються податковим боргом та підлягають анулюванню.

Відповідно до абз. 14 п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділом ХХ «Перехідні положення»  у разі самостійного виправлення платником податків, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ст. 50 Кодексу, та пені.

Також, відповідно до частини п. 2921.1 ст. 292Кодексу не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи за земельні ділянки, розташовані на територіях, які забруднені вибухонебезпечними предметами відповідно до затвердженого Переліку територій. Для цього платнику необхідно подати заяву до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами, на підставі якої буде прийнято рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів.

Додатково повідомляємо, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).