X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.02.2024 р. № 609/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду запиту Підприємства про надання індивідуальної податкової консультації щодо здійснення діяльності з реалізації пального, та керуючись статтею 52  Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Підприємство виготовляє паливо моторне альтернативне А-92Е-40 Турбо, літнє, вид II та паливо моторне альтернативне А-95Е-40 Турбо, літнє вид II.

  1. При виробництві палива моторного альтернативного у квітні-травні              2022 року при складанні заявки на поповнення обсягів залишку пального зазначили обсяги пального, яке вироблено, але одночасно не відобразили зменшення пального, яке було використане.

Підприємством було створено розрахунки коригування до таких заявок, але згідно законодавства у зв’язку з простроченням терміну подачі коригування неможливе, коригування не прийнято ДПС.

Підприємство запитує, яким чином відкоригувати залишки пального в Реєстрі операцій по обсягах реалізації пального/спирту?

  1. Згідно п. 47 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового затвердженого постановою Кабінету Міністрів України  від 24 квітня 2019 року № 408 (далі – Порядок № 408) між бухобліком та даними в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі – СЕА РПСЕ) може виникати так звана «облікова різниця». Розрахунок відхилення оформлюється у вигляді бухгалтерської довідки, яка буде підставою для складання акцизної накладної примірнику на обсяги пального, що не перевищують розміру облікової різниці, які обліковуються в СЕА РПСЕ, і зробити це потрібно не пізніше 31 січня року, наступного за звітним. Підприємство правом на списання облікової різниці за 2019 – 2022 роки не скористалось, внаслідок чого і виникла розбіжність між даними бухгалтерського обліку та даними СЕА РПСЕ. Враховуючи зазначене Підприємство просить роз’яснити, яким чином воно може виправити  вказану розбіжність?

Щодо питання 1

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку, зокрема, при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Електронне адміністрування реалізації пального та спирту етилового здійснюється згідно із ст. 232 Кодексу.

Згідно з п.п. 232.4.3 п. 232.4 ст. 232 Кодексу у разі якщо у платника акцизного податку в результаті зміни фізико-хімічних показників пального або спирту етилового є необхідність провести збільшення обсягів пального або спирту етилового за певним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД і при цьому одночасно зменшити обсяги пального або спирту етилового за іншим кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, такий платник податку може оформити заявку на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, в якій зазначаються обсяги пального або спирту етилового, що збільшуються та що зменшуються.

Відповідно до п.п. 232.4.4 п. 232.4 ст. 232 у разі виявлення помилок у зареєстрованих заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового платник податку має право в межах 365 днів зареєструвати коригування до такої заявки на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового в межах позитивного значення показника åАНакл, визначеного відповідно до пункту 232.3 ст. 232 Кодексу. При цьому таке коригування до заявки на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового повинно відображатися у декларації з акцизного податку за період, в якому відбулося таке коригування.

Коригування заявок на поповнення обсягу залишку пального після спливу визначеного Кодексом терміну не передбачено.

Для зменшення обсягу пального, яке було використане на виробництво іншого пального та обліковується в СЕА РПСЕ, Підприємство може скласти та зареєструвати в ЄРАН акцизну накладну на власне споживання або промислову переробку пального.

Щодо питання 2

Згідно з ст. 232 Кодексу одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового є літри, приведені до температури 15° C, – для пального та декалітри 100-відсоткового спирту, приведені до температури 20° C, – для спирту етилового. При цьому відпущені літри в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, для цілей цього розділу вважаються як літри, приведені до температури 15° C. Такі одиниці обліку для пального та спирту етилового повинні використовуватися в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних / розрахунках коригування до акцизних накладних, декларації з акцизного податку.

Відповідно до п. 47 Порядку № 408, відхилення між обсягами залишків пального за кожним кодом згідно з УКТ ЗЕД, що обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платника акцизного податку за акцизним складом, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, та обсягами залишків пального в бухгалтерському обліку за кожним кодом згідно з УКТ ЗЕД за таким акцизним складом, які виникли внаслідок врахування в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового літрів пального, відпущених через паливороздавальні колонки на такому акцизному складі, як літрів, що вважаються приведеними до температури 15° C без врахування впливу змін фактичної температури повітря, яка була за такого відпуску, є обліковою різницею, якщо її розмір наприкінці календарного року не перевищує 1 відсоток обсягу реалізації пального за такий календарний рік в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового окремо за кожним кодом УКТ ЗЕД (крім скрапленого газу, який у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового обліковується за умовним кодом 2711), а для скрапленого газу, який у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового обліковується за умовним кодом 2711, – якщо її розмір не перевищує 3 відсотки обсягу реалізації в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового за такий календарний рік.

Згідно із п. 48 Порядку № 408 на обсяги пального, що не перевищують розміру облікової різниці, які обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, платник акцизного податку має право скласти в одному примірнику та зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних не рідше одного разу на календарний рік на підставі бухгалтерської довідки за попередній календарний рік не пізніше 31 січня поточного календарного року.

Отже, Порядком № 408 передбачено можливість приведення даних щодо обсягів залишків пального в СЕА РПСЕ до даних обсягів залишків пального в бухгалтерському обліку шляхом складання акцизних накладних на облікову різницю тільки на акцизних складах, які є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).