X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.02.2024 р. № 624/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавствата в межах компетенції повідомляє.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи підпадає отримання пального фізичною особою – підприємцем (Виконавцем) на підставі паливної картки, яке належить (…), та подальше використання Виконавцем пального при наданні товариству послуг з перевезення товарів під операцію з реалізації пального у розумінні п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу?

2. Чи вважається додатковим благом фізичної особи – підприємця (Виконавцем) отримає пальне фізичною особою – підприємцем (Виконавцем) на підставі паливної картки, яка належить (…) та подальшого використання Виконавцем пального при наданні (…) послуг з перевезення товарів?

3. Чи вважається безоплатно отриманим фізичною особою – підприємцем (Виконавцем) пальне, яке отримане фізичною особою – підприємцем (Виконавцем) на підставі паливної картки, яка належить (…) та подальшого використання Виконавцем пального при наданні (…) послуг з перевезення товарів?

4. Як оподатковується надання фізичній особі – підприємцю (Виконавцем) послуг з використанням пального на підставі паливної картки (…), при цьому (…)зобов’язаний забезпечити Виконавця необхідною кількістю пального за власний рахунок(…)?

Щодо питання першого

Згідно із ст. 901 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Виконавець повинен надати послугу особисто, а у випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення  договору (ст. 902 ЦКУ).

Згідно із п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу – будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України, зокрема, при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу / акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Отже, отримання пального фізичною особою – підприємцем, на підставі паливної картки, від ТОВ не є реалізацією пального у розумінні п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ст. 44 Кодексу).

Відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, талон – це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на автозаправній станції фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Як зазначено у Вашому зверненні, відповідно до умов договору Виконавець може надавати послуги з перевезення товарів з використанням пального, отриманого за паливною карткою Замовника. В такому випадку (при отриманні паливних матеріалів за паливною карткою Замовника) Виконавець є для АЗС представником Замовника. При цьому право власності на паливні матеріали, отримувані Виконавцем за паливною карткою Замовника, до Виконавця не переходить.

Отже, за викладених (…) у зверненні умов, не вважається реалізацією пального передача паливних карток Виконавцю, за карткою обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів, для подальшої заправки ним автомобільного транспорту на автозаправних станціях, тобто фізичне відвантаження пального (заправлення в бак) за такими паливними картками буде здійснюватися безпосередньо на АЗС, тобто іншим суб’єктом господарювання, а не (…).

Відповідно до п.п. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 Кодексу додаткове благо– цекошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку.

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування передбачено ст. 177 Кодексу.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Враховуючи викладене, оскільки питання щодо оподаткування доходу у вигляді вартості пального, отриманого фізичною особою – підприємцем не є практичною необхідністю юридичної особи, то з метою забезпечення виконання функцій, зазначених у п. 191.1 ст. 191Кодексу, та уникнення порушень норм податкового законодавства контролюючий орган вважає за доцільне рекомендувати фізичній особі – підприємцю звернутися особисто з наданням необхідних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались господарські операції, та дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.

Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.