Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо окремих питань розрахунку мінімального податкового зобов’язання (далі - МПЗ) та, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що перебувало платником єдиного податку четвертої групи (на момент подання звернення). Товариство здійснює діяльність на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, які перебувають в користуванні на підставі договорів оренди, укладених з орендодавцями фізичними особами. Орендна плата за договорами оренди сплачується в розмірі, встановлено в договорах в строк до 31 грудня відповідного року користування.
Товариство, посилаючись на норми Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання включення до загальної суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, яка віднімається від загального МПЗ, визначеного Товариством за 2022-й податковий рік, суми ПДФО і ВЗ в розмірі 548 915, 46 грн., що утримані під час виплати в січні 2023-го року орендної плати фізичним особам за 2022-й рік.
Відповідно до п. 2971.1 ст. 2971Кодексу платники єдиного податку - власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов'язані подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов'язання у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.
У такому додатку, зокрема, зазначається різниця між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.
Для платників єдиного податку четвертої групи (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону №973-IV) різниця між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок обчислюється шляхом віднімання від загального МПЗ загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (п. 297 1.5 ст.2971 Кодексу).
До суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок відносяться, зокрема, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних осіб), з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
При цьому, згідно п.2971.5 ст.2971 Кодексу у сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів.
Таким чином, оскільки суми ПДФО та військового зборуз доходів за договорами оренди земельних ділянок нараховані у 2022 році, проте не сплачені у цьому звітному періоді, то такі суми не можуть бути врахована під час розрахунку МПЗ за 2022 рік. При цьому, така сума може бути врахована під час розрахунку МПЗ за 2023 рік в межах сплачених сум податків і зборів.
Слід зазначити, що необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення (з’ясування) всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.
Додатково повідомляємо, що відповідно до п.п. 69.9 п. 69 розд. XX «Перехідніположення» Кодексутимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |