Державна податкова служба України розглянула звернення,щодо визначення податкових зобов’язань з ПДВ згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V Податкового кодексу України (далі – Кодекс) за операціями з ввезення товарів на митну територію України з ПДВ до початку використання спрощеної системи оподаткування з особливостями оподаткування, визначеними пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, та які використані в період застосування такої спрощеної системи та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є імпортером товарів – промислових комплектуючих, 95 відсотків всіх операцій, пов’язаних з отриманням доходу складають продажі імпортованих товарів на митній території України.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) як визначити податкові зобов’язання з ПДВ згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу за операціями з ввезення товарів на митну територію України з ПДВ до початку використання спрощеної системи оподаткування з особливостями оподаткування,визначеними пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, та які використані в період застосування такої спрощеної системи?;
2) як визначити ціну окремої номенклатурної позиції для цілей формування зведеної податкової накладної на товари, що були ввезені на митну територію України з ПДВ до початку використання спрощеної системи оподаткування з особливостями оподаткування, визначеними пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, та які використані в період застосування такої спрощеної системи?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, митних платежів регулюються нормами Кодексу та Митного кодексу України (далі –МКУ) (пункт 1.1 статті 1 2 розділу I Кодексу і частина друга статті 2 розділу I МКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 розділу V Кодексу.
Пунктом 198.3 статті 198 розділу V Кодексом передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V Кодексом, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
За правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до статті 196 розділу V Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 розділу V Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України.
Окремі особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності встановлено підрозділом 8 розділу ХХ Кодексу.
Пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV Кодексу застосовувалися з урахуванням особливостей, визначених у відповідних підпунктах пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктом 91-1.1 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.
Підпунктом 91.2 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу встановлено, що платники податків, у яких була призупинена реєстрація платником податку на додану вартість відповідно до підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу та яким з 1 серпня 2023 року автоматично відновлено права та обов’язки, встановленірозділом Vтапідрозділом 2розділу XX Кодексу, за товарами, необоротними активами, придбаними/виготовленими/ввезеними на митну територію України з податком на додану вартість до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, які використані (поставлені, реалізовані) в період застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, зобов’язані не пізніше 31 жовтня 2023 року нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу. При цьому база оподаткування при нарахуванні податкових зобов’язань за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на перше число місяця, в якому вони були використані (поставлені, реалізовані), а в разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни, за товарами - виходячи з вартості їх придбання.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та опису питання, викладеного у зверненні Товариства, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 та 2
За товарами, необоротними активами, які були придбані/виготовлені/ввезені на митну територію України з ПДВ до початку використання спрощеної системи з особливостями оподаткування та використані (поставлені, реалізовані) в період застосування спрощеної системи з особливостями оподаткування, податкові зобов’язання, передбачені пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу, нараховуються протягом серпня – жовтня 2023 року, але не пізніше 31 жовтня 2023 року.
Базою оподаткування для нарахування таких податкових зобов’язань є:
за товарами, придбаними на митній території України, – вартість їх придбання;
за товарами, ввезеними на митну територію України, – митна вартість таких товарів згідно з відповідною митною декларацією.
Відповідно до пункту 190.1 статті 190 розділу V Кодексу базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III МКУ, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.
Таким чином, при складанні зведеної податкової накладної та заповненні її обов’язкових реквізитів ціна постачання окремої номенклатурної позиції товарубез урахування ПДВ повинна відповідати первинним документам (зокрема, даним митної декларації, відповідно до якої дані товари були ввезені на митну територію України).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |