Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо окремих питань оподаткування платника єдиного податку третьої групи з особливостями оподаткування за ставкою 2% та, керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно із зверненням Товариство до 01.08.2023 перебувало на спрощеній системі оподаткування третьої групи з особливостями оподаткування доходу за ставкою 2 відсотка. Станом на 01.08.2023 Товариство перейшло на сплату єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків.
Товариством до 01 серпня 2023 року, як платник єдиного податку третьої групи з особливостями оподаткування за ставкою 2%, було реалізовано товар та отримано за нього грошові кошти, які були включені до складу доходу та оподатковані за ставкою 2 відсотка. Проте, в подальшому товар було повернуто покупцем, і, відповідно, Товариство вимушене повернути покупцю сплачені ним грошові кошти. Також Товариством до 1 серпня 2023 року було отримано передоплату за товар, сума якої була включена до складу доходу та оподаткована за ставкою 2 %, проте в подальшому після 01.08.2023 суму передплати було повернуто.
Товариство, посилаючись на норми Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
Щодо першого-другого питання
Особливості справляння єдиного податку під час воєнного, надзвичайного стану на території України визначено пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Підпунктом 9.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу визначено, що тимчасово з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року платниками єдиного податку третьої групи могли бути, зокрема, юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та без обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Відсоткова ставка єдиного податку третьої групи, які використовували особливості оподаткування, встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу, визначеного відповідно до статті 292 Кодексу (підпункт 9.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Згідно з підпунктом 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.
Пунктом 292.6 статті 292 Кодексу визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених Кодексом.
Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу (пункт 292.13 стаття 292 Кодексу).
Юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п. п. 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу (абзац п'ятий пункт 296.1 стаття 296 Кодексу).
Підпунктом 5 пункту 292.11 статті 292 Кодексу визначено, що до складу доходу платника єдиного податку не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.
Податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої груп, які використовували особливості, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, дорівнює календарному місяцю (підпункт 9.6 пункт 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Відповідно до підпункту 9.7 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування встановлені цим пунктом, подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду, крім випадків, передбачених цих пунктом.
Абзацом першим пункту 50.1 статті 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинною на час подання уточнюючого розрахунку.
Враховуючи зазначене, у разі якщо Товариством до складу доходу платника єдиного податку включено суму коштів (аванс, передоплата) в періоді її отримання, а повернення такого авансу покупцю товару (робіт, послуг) відбувається в іншому звітному періоді, платнику податків необхідно подати уточнюючу декларацію платника єдиного податку та зменшити суму раніше задекларованого доходу на суму повернення.
Дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, не включається до обсягу доходу, визначеного для відповідної групи платників єдиного податку, встановленого п. 291.4 ст. 291 Кодексу.
Слід зазначити, що необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення (з’ясування) всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |