Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( )щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні ( ) (далі – Підприємство) повідомляє, що було укладено тристоронній договір між Управлінням Освіти, батьками та Підприємством на часткову компенсацію витрат батьків на оплату навчальних послуг садочку. Це здійснюється таким чином: батьки оплачують повну вартість послуг на рахунок Підприємства, Управління Освіти перераховує компенсацію на рахунок Підприємства, Підприємство перераховує компенсацію батькам на карткові рахунки.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи повинні ми утримувати з поверненої компенсації ПДФО та військовий збір?
2. Якщо повинні, то на які рахунки перераховувати ПДФО та військовий збір?
3. Який код доходу треба вказувати в додатку 4ДФ?
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків визначено ст. 165 Кодексу, зокрема сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, компенсацій, вартість соціальних послуг та реабілітаційної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування (п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Разом з тим до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподаткувключаютьсяінші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс.базиоподаткуваннящододоходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крімвипадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» Кодексу).
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб (військового збору) до бюджету визначено ст. 168 Кодексу, згідно з п.п. 168.1.1 п. 168.1 якої податковий агент, визначення якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок (військовий збір) із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку (збору), визначену ст. 167 Кодексу та п.п. 1.3 п. 161підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Враховуючи викладене, якщо сума компенсації вартості освітніх послуг, яка нараховується та виплачується Підприємством на користь фізичної особи (батьків або інших законних представників дитини), то з метою оподаткування сума такої компенсації включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Разом з тим оскільки нарахування зазначеного доходу на користь фізичних осіб (батьків дитини) здійснюється безпосередньо Підприємством, то у розумінні Кодексу Підприємствоє податковим агентом та зобов’язане виконати усі функції, визначені Кодексом щодо нарахування, утримання, сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету та подання податкового розрахунку у строки встановлені Кодексом.
Щодо питання другого
Інформація про реквізити рахунків, відкритих в органах Державної казначейської служби України в розрізі адміністративно-територіальних одиниць України, оприлюднена на офіційному веб-порталі ДПС в рубриці Головна/Бюджетні рахунки (https://tax.gov.ua/byudjetni-rahunki/).
Щодо третього питання
Форма Розрахунку і Порядок заповнення та подання податковими агентами Розрахунку затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами (далі – Порядок).
Відповідно до п. 4 розділу IV Порядку в додатку 4 ДФ «Відомості про суминарахованого доходу, утриманого та сплаченогоподатку на доходи фізичнихосіб та військовогозбору» до Розрахунку у графі 6 «Ознака доходу» зазначаєтьсяознака доходу, наведена у розділі 1 «Довідникознакдоходівфізичнихосіб» додатка 2 до Порядку.
Згідно з Довідникомознакдоходівфізичнихосібінші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу відображаютьсяподатковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «127».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |