X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.02.2024 р. № 650/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення ФОП …… щодо оподаткування бюджетного гранту, отриманого фізичною особою – підприємцем від Українського культурного фонду та в межах компетенції повідомляє.

Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи повідомила, що планує отримати кошти у вигляді бюджетного гранту від Українського культурного фонду в розмірі ….. грн на реалізацію соціально – культурного проєкту.

В зв’язку з цим платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1 Яким чином оподатковувати зазначені грошові кошти та за якою ставкою?

2 Які податкові обов’язки виникають у платника податків додатково як у фізичної особи – підприємця так і у фізичної особи?

3 Чи необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи фізичної особи?

4 Чи є податковим агентом по відношенню до платника податків Український культурний фонд?

5 Чи мають бути відображені такі кошти у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок, Розрахунок)?

Бюджетний грант – цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проекту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом. Перелік надавачів бюджетних грантів визначає Кабінет Міністрів України (п.п. 14.1.2771 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Перелік надавачів бюджетних грантів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2021 № 867, у якому зазначений Український культурний фонд.

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на спрощеній системі оподаткування здійснюється відповідно до глави 1 розділу XIV ПКУ.

Згідно з підпунктом 1 пункту 292.1 статті 292 ПКУ доходом платника єдиного податку фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

 Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначено розділом IV ПКУ, пунктом 170.71 статті 170 якого встановлено особливості оподаткування бюджетного гранту.

Відповідно до підпункту 170.71.1 пункту 170.71 статті 170 ПКУ не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку дохід у вигляді бюджетного гранту під час його нарахування (виплати, надання) на користь платника податків.

Згідно з підпунктом 170.71.2 пункту 170.71 статті 170 ПКУ податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді бюджетного гранту є надавач такого гранту.

Податкові агенти – надавачі бюджетних грантів у Розрахунку, подання якого передбачено підпунктом «б» пункту 176.2 статті 176 ПКУ, відображають (за звітний квартал) суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів у вигляді бюджетних грантів. При цьому у податковому розрахунку зазначаються відомості про укладені договори з надання бюджетних грантів та їх умови, у тому числі строк виконання договору, реєстраційний номер облікової картки фізичної особи – платникаподатку, яка одержала бюджетний грант, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті). Також зазначається інформація про факт використання платником податку бюджетного гранту або його частини за цільовим призначенням або порушення платником податків умов договору про цільове використання бюджетного гранту, про повне або часткове повернення платником податку бюджетного гранту на користь податкового агента– надавача бюджетного гранту (у разі такого повернення).

При цьому відповідно до підпунктом 170.71.3 пункту 170.71 статті 170 ПКУ уразі невключення податковим агентом – надавачембюджетних грантів до Розрахунку інформації про порушення платником податку умов договору про цільове використання бюджетного гранту такий надавач бюджетного гранту зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених пункту 170.71 статті 170 ПКУ.

Крім того, у разі якщо платником податку допущено порушення цільового використання цільового гранту, платник податків зобов'язаний відобразити суму доходу, отриманого у вигляді бюджетного гранту (його частини), щодо якої допущено порушення відповідних умов договору про цільове використання гранту, у складі річного оподатковуваного доходу за відповідний звітний рік та подати річну податкову декларацію відповідно до ПКУ і самостійно сплатити податок з таких доходів (підпункт 170.71.4 пункту 170.71 статті 170 ПКУ).

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено статтею 179 ПКУ, відповідно до пункту 179.1 якої платник податку зобов'язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до ПКУ.

Водночас пунктом 179.2 статті 179 ПКУ визначені випадки, в яких обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо, зокрема, такий платник податку отримував доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу.

Враховуючи викладене, дохід у вигляді бюджетного гранту, який нараховується (виплачується) фізичній особі – підприємцю Українським культурним фондом на підставі укладеного договору про надання гранту, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, за умови дотримання усіх вимог, визначених пунктом 170.71 статті 170 ПКУ.

         Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджені наказом Міністерствафінансів України від 13.01.2015 № 4, із змінами.

        Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ. 

Так, згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.