X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.02.2024 р. № 641/ІПК/16-31-24-04-07

Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області за результатами розгляду звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства в частині оподаткування операцій з отримання фінансової підтримки для реалізації бюджетної програми та керуючись ст. 52 глави 3 розд. ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПК України), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що перебуває на податковому обліку як фізична особа – підприємець на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності (третя група єдиного податку).

У 2023 році між (далі  - Отримувач фінансової підтримки) та Українським ветеранським фондом (далі – Фонд) укладено договір про реалізацію проєкту   160/П від 20.10.2023. За умовами договору та відповідно до п. 4 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для функціонування Українського ветеранського фонду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 року № 256 (далі – Порядок) Фонд надає фінансову підтримку Отримувачу фінансової підтримки. Отримувач фінансової підтримки в порядку, на умовах та у строки, визначені вказаним договором зобов’язується реалізувати проєкт «Внутрішні та міжнародні перевезення продукції АПК».

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Яким чином та в якому порядку оподатковувати зазначені грошові кошти.

2. Які податкові обов’язки виникають додатково.

3. Чи необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи.

4. Чи отримання фінансової підтримки не суперечитиме вимогам податкового законодавства для платника єдиного податку  третьої групи.

5. Чи є Фонд податковим агентом по відношенню до Отримувача фінансової підтримки.

6. Чи має бути відображена сума фінансової підтримки у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі  - Податковий розрахунок) та надалі в електронному кабінеті платника податків Отримувача фінансової підтримки.

Щодо питання 1 - 6 повідомляємо таке.

Відповідно до пп. 1 п. 4 Порядку бюджетні кошти використовуються Фондом для надання фінансової підтримки ветеранам та членам їх сімей для реалізації проектів (далі - фінансова підтримка), які за результатами конкурсного відбору визначені переможцями та спрямовані на:

реінтеграцію ветеранів та членів їх сімей до активного суспільного життя, забезпечення збереження та відновлення їх фізичного та психічного здоров'я;

підтримку підприємницької діяльності ветеранів та сприяння в їх працевлаштуванні.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено гл. 1 розд. XIV ПК України.

Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПК України доходом для фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПК України. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Крім того, до складу доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку також не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (пп. 4 п. 292.11 ст. 292 Кодексу).

Таким чином, якщо умовами договору про надання фінансової підтримки, укладеного між фізичною особою - підприємцем та Фондом, не передбачається виробництво (виготовлення) та/або реалізація товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем на користь зазначеної організації, а лише надання фінансової допомоги, тобто дохід у вигляді фінансової підтримки не пов'язаний з результатом від здійснення господарської діяльності фізичної особи - підприємця, то такий дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи та оподатковується за загальними правилами, встановленими ПК України для платників податку - фізичних осіб.

При цьому зазначаємо, що отримання з бюджету грошових коштів у формі фінансової підтримки не є порушенням умов застосування спрощеної системи оподаткування, за умови дотриманням фізичною особою – підприємцем інших вимог, встановлених гл. 1 розд. XIV ПК України.

Згідно з пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПК України.

При цьому нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПК України.

Так, згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену ст. 167 ПК України.

Також вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»  ПК України).

Відповідно до пп. 51.1 п. 51 ПК України платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені ПК України для податкового кварталу, Податковий розрахунок, з розбивкою по місяцях звітного кварталу.

Враховуючи зазначене, дохід у вигляді фінансової підтримки, який виплачується Фондом фізичній особі – підприємцю на підставі укладеного договору про реалізацію проекту «Внутрішні та міжнародні перевезення продукції АПК», за умови якщо даний договір не передбачається виробництво (виготовлення) та/або реалізація товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем на користь зазначеної організації, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому юридична особа зобов'язана виконати усі функції податкового агента, визначені ПК України, зокрема подати Податковий розрахунок.

В такому разі додаткових податкових обов’язків у фізичної особи -Отримувача фінансової підтримки не виникатиме, зокрема, щодо подачі декларації про майновий стан і доходи, за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації.

Відповідно до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску від 13.01.2015 року №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за № 111/26556 зі змінами та доповненнями (у редакції наказу МФУ від 15.12.2020 №773), Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, подається до органів податкової служби із зазначенням реєстраційних номерів облікових карток платників податків окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.

Таким чином, алгоритм отримання відомостей про суми виплачених доходів з електронного кабінету платника податків передбачає відображення відповідної інформації протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.

Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування доходів, отриманих від операцій з надання фінансової підтримки, можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПК України індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.