Державна податкова служба України розглянула звернення Біржи, надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС у Полтавській області, щодо податкових наслідків з ПДВ при отриманні коштів у вигляді гарантійного внеску в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Біржею опрацьовується питання щодо виникнення податкових наслідків з ПДВ при отриманні коштів у вигляді гарантійного внеску.
З огляду на викладене, Біржа просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ у Біржі при отриманні від покупця за біржовим договором (договором купівлі - продажу товару) коштів у вигляді гарантійного внеску з метою забезпечення біржою здійснення розрахунків за біржовим договором в повному обсязі?;
2) чи повинні продавці на дату перерахування Біржею гарантійних внесків від покупців у рахунок забезпечення оплати за товар складати на Біржу податкову накладну і чи матиме біржа у такому випадку право на податковий кредит? Або ж продавці повинні складати податкову накладну на покупця за фактом врахування в оплату отриманого від Біржі гарантійного внеску покупця і чи матиме право покупець на податковий кредит?;
3) що є базою для оподаткування ПДВ при нарахуванні податкових зобов'язань з ПДВ:
комісійна винагорода Біржі,
або
також гарантійний внесок, який сплачує біржі сторона договору купівлі – продажу (переможець аукціону), з метою забезпечення Біржою здійснення розрахунків за біржовим договором в повному обсязі.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VI ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено статями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Так, у податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця та покупця товарів/послуг.
Враховуючи викладене ДПС повідомляє, що інформації, наявної у зверненні, недостатньо для надання у повній мірі відповіді на порушені питання, а тому ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо таких питань.
Щодо питання 1
Податкові зобов’язання з ПДВ визначаються за правилами, встановленими статтею 187 розділу V ПКУ.
Операції з отримання Біржею (організатором торгів) від їх учасників гарантійних внесків, що забезпечують участь таких учасників у торгах, не є об’єктом оподаткування ПДВ у розумінні пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ та не змінюють базу оподаткування у організатора таких торгів.
При цьому операції з надання Біржею (організатором торгів) послуг учасникам таких торгів є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються у загальновстановленому порядку.
Якщо грошові кошти за своєю фактичною сутністю є оплатою вартості товарів/послуг, операції з постачання яких підлягають оподаткуванню ПДВ, то за правилом «першої події», зокрема, на дату отримання постачальником таких коштів або постачання товарів, такий постачальник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ за операцією з постачання товарів та скласти і зареєструвати в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни відповідну податкову накладну.
Щодо питання 2
Постачальник на дату першої події (поставка товару або отримання коштів) зобов’язаний скласти податкову накладну за операцією з постачання товарів/послуг і зареєструвати її в ЄРПН безпосередньо на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг.
Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для покупця (платника ПДВ) на включення зазначених у ній сум ПДВ до складу податкового кредиту.
Біржа за такою операцією податковий кредит не визначає, оскільки Біржа не є покупцем в описаній ситуації.
Щодо питання 3
За загальними правилами, база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
При цьому до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
У Біржі базою оподаткування за операцією з надання нею послуг є вартість таких послуг, яка оплачується у вигляді комісійної винагороди Біржі.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |