X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.02.2024 р. № 716/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо відображення у податковій звітності з ПДВ і в системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) комісіонера сум ПДВ, сплачених при ввезенні на митну територію України товарів за дорученням комітента, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, згідно з договором комісії Товариство (комісіонер) за дорученням та за рахунок комітента  здійснює від свого імені наступні правочини: придбаває за межами митної території України товари у нерезидента, ввозить такі товари на митну територію України зі здійсненням формальностей щодо їх митного оформлення та передає такі товари у власність комітента. За надання послуг комісіонер отримує від комітента комісійну винагороду.

Сума ПДВ, сплачена при ввезенні товарів на митну територію України згідно з договором комісії, збільшила суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні та/або розрахунки коригування (далі – реєстраційна сума) комісіонера.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо необхідності відображення у податковій звітності суми ПДВ, що була сплачена при ввезенні товарів на митну територію України згідно з договором комісії.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Статтею 5 ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Статтею 1011 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Пунктом 185.1 статті 185 ПКУ встановлено, що об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з  постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, а також операції з  ввезення товарів на митну територію України.

Згідно з підпунктом «е» підпункту 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ постачанням товарів є, зокрема, передача товарів згідно з договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю.

Базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів/послуг, визначена у порядку, встановленому статтею 188 ПКУ.

Дата збільшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 і 198 ПКУ (пункт 189.4 статті 189 ПКУ).

Разом з цим норми пункту 189.4 статті 189 ПКУ не поширюються на операції з експортування товарів за межі митної території України або з ввезення на митну територію України товарів у межах зазначених договорів (пункт 189.6 статті 189 ПКУ).

Згідно з пунктом 187.8 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Відповідно до пункту 198.2 статті 198 ПКУ для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 ПКУ.

Разом з цим відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені, зокрема, митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України).

У разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку (пункт 201.12 статті 201 ПКУ).

Порядок функціонування системи електронного адміністрування ПДВ встановлено статтею 2001 ПКУ.

Пунктом 2001.3 статті 2001 ПКУ визначено формулу, за якою обчислюється реєстраційна сума, складовою якої, зокрема, є показник ∑Митн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України.

Таким чином, при ввезенні товарів на митну територію України платник податку включає до податкового кредиту суму податку, сплачену при такому ввезенні, на підставі митної декларації, оформленої відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку, а також на відповідну суму в СЕА ПДВ збільшується показник ∑Митн та значення реєстраційної суми такого платника.

В той же час, якщо згідно з договором комісії комісіонер за рахунок комітента придбаває у нерезидента товари та при їх митному оформленні здійснює сплату ПДВ до бюджету, то право на віднесення суми ПДВ до податкового кредиту має лише власник таких товарів - комітент на підставі митної декларації, в якій він має бути вказаний як одержувач (власник) товару.

Суми ПДВ, сплату яких до бюджету здійснив комісіонер за рахунок комітента, враховуються для комітента при обрахунку показників ∑Митн та реєстраційної суми в СЕА ПДВ. Обов’язковою умовою для такого врахування є зазначення  у рядку митної декларації, в якому відображено відомості про сплату ПДВ, у квадратних дужках податкового номеру особи (комітента), яка претендує  на податковий кредит з ПДВ і збільшення показника ∑Митн та реєстраційної суми в СЕА ПДВ.

Враховуючи викладене, суми ПДВ, сплачені до бюджету при ввезенні комісіонером на митну територію України товарів згідно з договором комісії, не підлягають відображенню у складі податкового кредиту у податковій звітності з ПДВ такого комісіонера.

Разом з тим для забезпечення правильності ведення податкового обліку та уникнення непорозумінь в частині розрахунку реєстраційної суми і її окремих складових платникам податків необхідно чітко дотримуватись норм чинного законодавства з питань оподаткування, у тому числі при здійсненні митного оформлення товарів при їх ввезенні на митну територію України у межах виконання договору комісії.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).