Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей складання податкових накладних та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство (зареєстровано як платник ПДВ) здійснює операції з придбання на митній території України будівельних робіт на підставі укладених договорів підряду з підприємствами – платниками ПДВ.
Приймання виконаних робіт здійснюється на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт КБ-2 тадовідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати КБ-3.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи можливе складання податкової накладної з умовним кодом товару 00115 (нежитлове приміщення), якщо в первинному документі, на підставі якого складається така податкова накладна, та в описі товарів податкової накладної зазначена інша номенклатура – «приймання – передача нежитлового приміщення РП/ТП №__ із вмонтованим енергетичним обладнанням»?;
2) чи можливе складання податкової накладної з умовним кодом товару 00115 (нежитлове приміщення), якщо в первинному документі, на підставі якого складається така податкова накладна, та в описі товарів податкової накладної зазначена інша номенклатура – «приймання – передача трансформаторної підстанції, кабельних ліній та іншого енергообладнання»?;
3) чи можливе складання податкової накладної за актом приймання – передачі приміщення РП/ТП із кодом УКТ ЗЕД 00115.00 (нежитлове приміщення), якщо в акті приймання – передачі енергетичного обладнання вказаний код УКТ ЗЕД кожної номенклатурної одиниці енергообладнання?
Як зазначено у зверненні, з метою виконання робіт за договорами генпідряду Товариством укладено договір субпідряду на виконання будівельно-монтажних та пуско-налагоджувальних робіт, склад та обсяг яких визначається в окремих специфікаціях до договору субпідряду.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ для цілей оподаткування платники зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ, їх коригування та складання податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної регулюються статтями 187, 192 і 201 розділу V ПКУ та Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII«Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV«Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Якщо виконавець робіт за договором підряду (у т. ч. будівельного) застосовує загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань (платник не застосовує касовий метод податкового обліку для таких операцій та договір, на виконання якого здійснюються такі операції, не відповідає вимогам довгострокового), то податкові зобов'язання за операцією з виконання підрядних будівельних робіт мають бути визначені на дату «першої події». В такому випадку за операцією з виконання робіт за договором підряду (у т. ч. будівельного) на дату оформлення акта, або передоплати платник зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання та скласти податкову накладну (за правилом «першої події») і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни на замовника цих робіт.
Щодо питань 1 - 3
Перелік обов'язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» - «й» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ та пункті 16 Порядку № 1307, зокрема такими реквізитами є:
опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг ;
код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП); платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Коди послуг згідно з ДКПП визначені у ДКПП, затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457.
Водночас підпунктом 2 пункту 16 Порядку № 1307 передбачено, що ДПС визначає умовні коди товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД, та забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі для використання платниками податку при складанні податкових накладних відповідно до статті 201 розділу V ПКУ. Довідник умовних кодів товарів, які відсутні в УКТ ЗЕД, розміщено на офіційному веб-порталі ДПС за адресою: http://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/288992.html.
Отже, дані у податковій накладній формуються на підставі первинних документів (акту виконаних робіт, тощо), які у свою чергу повинні відповідати умовам договору підряду, у межах якого здійснюються операції з виконання робіт.
Якщо згідно з умовами відповідного договору об’єктом постачання є нежитлова будівля, до складу вартості якої входить різного роду обладнання, то в податковій накладній, яка складається за операцією з постачання такої нежитлової будівлі, в графі 3.1 зазначається умовний код товару 00115. При цьому номенклатура обладнання в даному випадку в податковій накладній окремо не виділяється.
У випадку, якщо згідно з умовами відповідного договору обладнання є окремим об’єктом постачання від нежитлової будівлі, то в податковій накладній, яка складається за такими операціями, операції з постачання обладнання та нежитлової будівлі зазначаються окремими рядками, або за такими операціями складаються окремі податкові накладні з відповідною номенклатурою.
Надання індивідуальної податкової консультації не передбачає оцінки правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |