X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.02.2024 р. № 765/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей нарахування податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до вимог пункту 198.5 статті 198 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ) при списанні втраченого зерна соняшника, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариство здійснювало зберігання зерна соняшника на території зернового складу за договором складського зберігання зерна, укладеного з власником зернового складу.

На даний час внаслідок військової агресії російської федерації проти України склад знаходиться на окупованій території, а російські окупаційні війська мають намір проведення незаконної конфіскації зерна соняшника.

Зазначену інформацію, а також копії інвентаризаційних відомостей, в яких зафіксовано нестачу зерна соняшника, у тому числі того, що належить на праві власності Товариству та копію витягу з реєстру досудових розслідувань власником зернового складу надано до Запорізької торгово–промислової палати.

Товариством отримано копію Сертифікату про форс–мажорні обставини від 08.08.2023 (далі – Лист від 08.08.2023), виданого Запорізькою торгово–промисловою палатою власнику зернового складу що засвідчує форс – мажорні обставини, які виникли внаслідок військової агресії російської федерації проти України.

Період форс – мажорних обставин: дата настання 24.02.2022 року, дата закінчення – тривають на 08.08.2023 року.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) щодо відсутності у Товариства обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ при списанні втраченого зерна соняшника

2) щодо застосування норм підпункту 69.29 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» ПКУ, якщо сума ПДВ нарахована / сплачена за операціями з придбання товарів, які були в подальшому знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, була віднесена до складу податкового кредиту у податкових звітних періодах до настання таких подій.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі – Указ № 64), затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, починаючи із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні було введено воєнний стан.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Товари - матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення (підпункт 14.1.244 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено статтями 187, 192, 198 та 201 розділу V ПКУ.

Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).

Пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, зокрема, визначено, що тимчасово, протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, не вважаються використаними платником ПДВ в неоподатковуваних ПДВ операціях або операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари, придбані в оподатковуваних ПДВ операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану.

До наведених у пункті 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ операцій  норми пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не застосовуються.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питання 1

 

Перелік та види документів, які підтверджують фактичну втрату (знищення) майна (у тому числі основних засобів і запасів) внаслідок дії форс-мажорних обставин, для цілей застосування пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ не встановлено нормами ПКУ.

У випадку, якщо товари (у тому числі основні засоби та запаси) придбавалися Товариством з ПДВ для цілей використання в оподатковуваних ПДВ операціях, але були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану, то згідно з нормами, визначеними пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, такі товари не вважаються використаними Товариством в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю Товариства та, відповідно, обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання і реєстрації в ЄРПН зведеної податкової накладної за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ у Товариства не виникає.

Водночас, на придбані з ПДВ послуги, норми, визначені пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, не поширюються.

Листом від 08.08.2023 Запорізька торгово–промислова палата засвідчила настання форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) які виникли у власника зернового складу ТОВ щодо обов’язку повернення (відвантаження) зерна соняшнику у кількості 3 344 607 кг, яке зберігалося на території зернового складу.

З питання можливості використання безпосередньо Товариством Листа від 08.08.2023, ДПС рекомендує звернутися до ТПП України.

 

Щодо питання 2

 

Згідно з підпунктом 69.29 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» ПКУ суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування та зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).