Державна податкова служба України розглянула звернення щодо деяких питань оподаткування та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Заявник повідомив, щов рамках процедур виведення з ринку системно важливого банку за участю держави відповідно до п. 23 розділу Х Закону Українивід 23 лютого 2012 № 4452-VI«Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (зі змінами та доповненнями) (далі – Закон № 4452) Банк припинив деякі свої зобов’язання та внаслідок цього визнав у своєму обліку дохід. Відповідно до положень ПКУ такий дохід звільняється від оподаткування.
Тобто, Банк отримав право на податкову пільгу у формі звільнення від сплати податку на прибуток доходу, якій звільнений від оподаткування внаслідок застосування положень Закону № 4452. Однак, оскільки Банк за результатами трьох кварталів 2023 року відобразив від’ємний фінансовий результатдо оподаткування за цей звітний період, то така пільга не вплинула на суму податків Банку, хоча сума пільги і була визначена в декларації Банку.
З 08 грудня 2023 року набув чинності Закон України від 21.11.2023 № 3474-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодоособливостей оподаткування банків та інших платників податків» (далі – Закон № 3474), відповідно до якого, зокрема, ставка податку на прибуток підприємств для банків була збільшена до 50 відсотків, а також за результатами податкового (звітного) 2023 року банки не зменшують фінансовий результат до оподаткування на сумувід’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) періодів.
У в’язку із застосуванням Закону № 3474, Банк відобразитьпозитивний фінансовий результат до оподаткування у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік.
З огляду на викладене вище, Банк звертається з метою роз’яснення положення ПКУ та просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань застосування податкового законодавства щодо декларування звільненого від оподаткування доходу (прибутку), який виник у Банку внаслідок прийняття Закону № 4452 та у зв’язку з цим використання податкової пільги за результатами 2023 року.
Питання, що потребують роз’яснення:
Щодо питань 1 - 3
Відповідно до абзаців 47 – 51 п. 23 розділу Х Закону № 4452 з дня, наступного за днем набуття державою права власності на акції системно важливого банку припиняються зобов’язання банку перед особами, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
а) юридичні або фізичні особи, які були контролерами банку у значенні, наведеному в Законі України «Про банки і банківську діяльність», на день прийняття рішення Національного банку України;
б) юридичні або фізичні особи, які мали істотну участь у банку на день прийняття рішення Національного банку України;
в) інші, ніж зазначені у підпунктах «а» та «б» цього підпункту, пов’язані з банком особи, стосовно яких застосовано санкції згідно із законодавством інших держав (крім держав, що здійснили або здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному в Законі України «Про оборону України») або міждержавними об’єднаннями, або міжнародними організаціями та/або санкції відповідно до Закону України «Про санкції» станом на день прийняття рішення Національного банку України.
Згідно з абзацом 54 п. 23 розділу Х Закону № 4452 Банк наступного робочого дня після набуття державою права власності на акції системно важливого банку припиняє зобов’язання відповідно до цього Закону та визнає у своєму обліку дохід, який виникає в нього внаслідок припинення таких зобов’язань.
Пунктом 65 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року№ 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, звільняється від оподаткування дохід (прибуток), який виникає у банку внаслідок припинення його зобов’язань відповідно до п. 23 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Отже, дохід (прибуток), який виникає у банка внаслідок припинення його зобов’язань, звільняється від оподаткування податком на прибуток підприємств у встановлений період.
Податковою пільгою вважається передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п. 30.2 ст. 30 ПКУ.
Згідно з п. 2 Порядку № 1233 суб’єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв’язку з отриманням податкових пільг, веде облік сумтаких пільгта відображає інформацію про суми податкових пільг у податковій звітності, що подається контролюючому органу у строки,встановлені ПКУ. Цей Порядок є обов’язковим для виконання суб’єктами господарювання, які відповідно до ПКУ не сплачують податки та збори до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг.
Форму Податкової декларації з податку на прибуток підприємств затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 № 101) зі змінами та доповненнями (далі – Декларація).
Податкова пільга з податку на прибуток, передбачена п. 65 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ, у Довіднику пільг №120/1, що є втратами доходів бюджету, має присвоєний код 11020402.
Для цілей визначення втрат бюджету за рахунок використання Банком податкової пільги з податку на прибуток згідно з п. 65 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ такий Банк визначає суму доходу, який виникає в нього у звітному періоді внаслідок припинення зобов’язаньперед особами згідно з вимогами п. 23 розділу Х Закону № 4452.
При цьому сума пільги визначається як позитивна різниця між сумою визначеного податкового зобов’язання з податку на прибуток Банку обрахованого без урахування (застосування) пільги і сумою податкового зобов’язання з цього податку обрахованого із застосуванням пільги. Якщо право на застосування пільги виникло у періоді 9 місяців 2023 року і за такий період зазначена позитивна різниця не виникає у зв’язку із від’ємним значенням об’єкта оподаткування за цей період, яке в свою чергу обумовлене врахуванням збитків попередніх років, то сума пільги у Декларації за цей період дорівнює нулю.
Водночас, у разі якщо у звітному періоді – 2023 рік виникає зазначена позитивна різниця у зв’язку із позитивним значенням об’єкту оподаткування податком на прибуток за цей період, яке обумовлене не врахуванням збитків попередніх років у зв’язку із обмеженням, запровадженим Законом № 3474, то сума такої різниці є податковою пільгою, визначеною згідно з п. 65 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ, та підлягає декларуванню у Декларації за 2023 рік.
При цьому у додатку ПЗ до Декларації Банк має задекларувати показники пільгового оподаткування із посиланням на відповідну норму ПКУ.
Сума податкової пільги відображається у додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» до Декларації за 2023 рік за базовою ставкою податку на прибуток підприємств у розмірі 50 відсотків, як суму податку, не сплаченого до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги (вивільнені від оподаткування кошти) (у графі 3), та суму податкової пільги (код 11020402).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |