Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що має ліцензію на здійснення торгівлі валютними цінностями у готівковій формі та є платником податку на прибуток підприємств, який сплачує щомісячно авансовий внесок з цього податку за кожний пункт обміну іноземної валюти, внесений до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти Національного банку України.
Товариство просить надати консультацію з питання щодо визначення дати, на яку, згідно статистичних даних, необхідно враховувати чисельність населення у населених пунктах, в яких розташовані пункти обміну іноземної валюти, для встановлення у 2024 році розміру щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, оподаткування якого передбачено п. 141.13 ст. 141 Кодексу.
Відповідно до п. 137.11 ст. 137 Кодексу платники податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, зобов’язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти, внесений до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти станом на перше число поточного місяця. Авансові внески та податок на прибуток підприємств, що підлягають сплаті до бюджету платниками податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, визначаються у порядку, передбаченому п. 141.13 ст. 141 Кодексу.
Особливості оподаткування діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі визначено п. 141.13 ст. 141 Кодексу.
Відповідно до п.п. 141.13.1 п. 141.13 ст. 141 Кодексу платники податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, сплачують щомісяця, не пізніше останнього операційного (банківського) дня поточного місяця, авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти, внесений до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти станом на перше число поточного місяця, у розмірі, визначеному п.п. 141.13.2 п. 141.13 ст. 141 Кодексу.
Для цілей оподаткування діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі під пунктом обміну іноземної валюти розуміється структурний/відокремлений підрозділ, що відкривається платником податку, який згідно із Законом України «Про валюту і валютні операції» має право здійснювати торгівлю валютними цінностями у готівковій формі, з метою здійснення торгівлі іноземною валютою у готівковій формі.
Підпунктом 141.13.2 п. 141.13 ст. 141 Кодексу встановлено, що авансовий внесок з податку на прибуток підприємств сплачується у розмірі:
а) трьох мінімальних заробітних плат, встановлених законом станом на 1 січня звітного (податкового) року, за кожний пункт обміну іноземної валюти, розташований у населеному пункті, чисельність населення якого перевищує 50 тисяч, за статистичними даними чисельності наявного населення України, розміщеними на веб-сайті спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі статистики станом на 1 січня року, що передує поточному року;
б) однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня звітного (податкового) року, за кожний пункт обміну іноземної валюти, розташований в інших, крім передбачених підпунктом «а» цього підпункту, населених пунктах або за межами населених пунктів.
Отже, розмір авансових внесків з податку на прибуток підприємств, розрахований відповідно до п. 141.13 ст. 141 Кодексу, залежить від статистичних даних щодо чисельності населення у населених пунктах, в яких розташовано пункти обміну іноземної валюти.
Таким чином, для розрахунку щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств в 2024 році мають використовуватись статистичні дані щодо чисельності населення у населених пунктах, в яких розташовано пункти обміну іноземної валюти, станом на 1 січня 2023 року.
Такі статистичні дані мають бути розміщені на вебсайті спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі статистики та використовуються станом на 1 січня року, що передує поточному року.
Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері статистики, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України та який бере участь у формуванні державної політики у сфері статистики і забезпечує її реалізацію є Державна служба статистики України, що визначено Положенням про Державну службу статистики України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 № 481, із змінами.
Довідково інформуємо, що з питання джерела отримання платниками податку на прибуток підприємств та контролюючими органами статистичної інформації стосовно чисельності населення у населених пунктах станом на 01.01.2023, які слід використовувати для визначення розміру авансових внесків з податку на прибуток підприємств, ДПС направлено запит до Державної служби статистики України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |