Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що як фізична особа – підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування третьої групи, платник податку на додану вартість. Через електронний кабінет платника податків була подана податкова декларація з податку на додану вартість (далі – декларація) …, в якій була допущена помилка.
Для виправлення помилки було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість (далі – уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість) у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок. При подачі якого у графі 6 рядку 18.1 розділу ІІ «Сума штрафу, нарахована платником самостійно у зв’язку з виправленням помилки (при позитивному значенні гр. 6 р. 18)» помилково була вказана … Після чого, по особовому рахунку з податку на додану вартість був нарахований штраф у сумі ….
Щоб виправити цю помилку, було подано ще один уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість. Але по особовому рахунку змін не відбулося, нарахований штраф залишився.
У зв’язку з зазначеним фізична особа – підприємець просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Яким чином можна виправити зазначену помилку і анулювати помилково нарахований штраф у сумі ….?
Внесення змін до податкової звітності за результатами самостійного виявлення помилок здійснюється у порядку, визначеному ст. 50 Кодексу.
Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний, за винятком випадків, установлених п. 50.2 ст. 50 Кодексу:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3 відс. від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі 5 відс. від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016
№ 21 (далі – Порядок № 21).
Згідно з п. 6 розділу I Порядку № 21 до податкової звітності з податку на додану вартість, зокрема, належить уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.
Подання уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених ст. 50 Кодексу)) передбачено п. 50.1 ст. 50 Кодексу.
Порядок внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість та заповнення уточнюючого розрахунку визначено розділами IV та VI Порядку № 21.
Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку № 21 у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу) платник податку самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний сплатити штраф, нарахований відповідно до абзацу п’ятого п. 50.1 ст. 50 Кодексу. Сума нарахованого штрафу відображається у графі 6 рядка 18.1 уточнюючого розрахунку (п. 7 розділу VI Порядку № 21).
Отже, уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість подається до декларації з метою уточнення (виправлення) показників такої декларації. Тому виправлення помилок, що допущені при заповненні уточнюючого розрахунку, здійснюється виключно шляхом подання нового уточнюючого розрахунку до декларації (з урахуванням показників попереднього уточнюючого розрахунку).
Таким чином, Кодексом не передбачено можливості скасування чи виправлення нарахованої штрафної санкції з податку на додану вартість, що відображена у рядку 18.1 уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість, оскільки:
сума штрафу, нарахована платником самостійно у зв’язку з виправленням помилки, не є показником декларації;
платник самостійно обчислив та нарахував таку суму відповідно до поданого уточнюючого розрахунку, отже, сума штрафної санкції вважається узгодженою платником.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |