X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.02.2024 р. № 778/ІПК/99-00-21-02-01 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі щодо  подання фінансової звітності раз на рік тільки разом з Декларацією з податку на прибуток підприємств та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство подає річну звітність з податку на прибуток, так як обсяг операцій за 2022 та 2023 роки складає менше 40 млн грн, а фінансову звітність подає щоквартально за формою 1-м, 2-м до єдиного вікна подачі звітності.

Також, Товариство зазначило, що відповідно до частини другої статті 2 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) відповідає критеріям мікропідприємства за всіма показниками.

 З наведеної ситуації Товариство просить надати роз’яснення стосовно можливості подання Товариством фінансової звітності за формою 1-м, 2-м один раз на рік тільки разом з Декларацією з податку на прибуток підприємств починаючи з 2024 року.

Відповідно до пункту 44.2 статті 44 Кодексу для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Положеннями пункту 46.2 статті 46 Кодексу визначено, що платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону № 996 зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом) подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 Кодексу (абзац перший пункту 46.2 статті 46 Кодексу).

Фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки, інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати) є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств та її невід’ємною частиною.

Пунктом 137.4 статті 137 Кодексу встановлено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств крім випадків, передбачених пунктом 137.5 статті   137 Кодексу, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком.

Згідно з підпунктом «в» пункту 137.5 статті 137 Кодексу річний податковий (звітний) період встановлюється для платників податку, в яких річний дохід від будь - якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний період не перевищує 40 мільйонів гривень.

Законом № 996 визначені правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.

Закон № 996 поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, на представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності, які зобов’язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність (частина перша статті 2 Закону № 996).

         Частиною першою статті 13 Закону № 996 визначено, що звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік, Проміжна фінансова звітність складається за результатами першого кварталу, першого півріччя, дев’яти місяців. Крім того, відповідно до облікової політики підприємства фінансова звітність може складатися за інші періоди.

Порядок та строки подання фінансової звітності, консолідованої фінансової звітності, звіту про управління та звіту про платежі на користь держави до органів державної влади визначаються Кабінетом Міністрів України, для банків – Національним банком України (абзац перший частини другої статті 11 Закону № 996).

Порядок подання фінансової звітності затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 № 419 «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності» зі змінами та доповненнями (далі – Порядок).

Фінансова звітність подається органам, до сфери управління яких належать підприємства, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, а також згідно із законодавством – іншим органам та користувачам, зокрема органам державної статистики (абзац перший пункту 2 Порядку).

Платники податку на прибуток у визначених законом випадках подають податковим органам у порядку, передбаченому Податковим кодексом України для подання податкової декларації, проміжну (I квартал, перше півріччя, дев'ять місяців) та річну фінансову звітність (абзац чотирнадцятий пункту 2 Порядку).

Підприємства, які складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі, складають проміжну фінансову звітність, яка охоплює відповідний період (I квартал, перше півріччя, дев'ять місяців), наростаючим підсумком з початку звітного року у складі балансу та звіту про фінансові результати (абзац п’ятнадцятий пункту 2 Порядку).

Підприємства, які відповідно до Закону № 996 належать до мікропідприємств, непідприємницькі товариства (крім тих, що зобов’язані складати фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності) та підприємства, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства, подають відповідним органам скорочену за показниками річну фінансову звітність у складі балансу і звіту про фінансові результати (абзац шістнадцятий пункту 2 Порядку).

Абзацом п’ятим пункту 5 Порядку передбачено, що проміжна фінансова звітність (І квартал, перше півріччя, дев’ять місяців), крім консолідованої, подається підприємствами органам, зазначеним у пункту 2 Порядку (крім органів Казначейства), не пізніше 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Відповідно до підпункту 18 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375 Мінфін, зокрема, здійснює державне регулювання бухгалтерського обліку, фінансової звітності в Україні, визначає єдині методологічні засади бухгалтерського обліку та складення фінансової звітності, обов’язкові для всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, тому з питання можливості подання тільки річної фінансової звітності слід звернутись до Мінфіну.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (підпункт 52.2 статті 52 Кодексу).