Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства та звернення, яке надійшло на Урядову «гарячу лінію» щодо особливостей оподаткування ПДВ, повʼязаних з переходом зі спрощеної системи оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу (далі – спрощена система оподаткування за ставкою 2 відсотки) на загальну систему оподаткування і, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює підприємницьку діяльність та є платником ПДВ, однак має намір подати заяву про анулювання реєстрації Товариства як платника ПДВ. Також Товариство у період з 01 травня 2022 року по 01 серпня 2023 застосовувало спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки.
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи вважається зареєстрованим як платник податку у розумінні підпункту «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ суб’єкт господарювання, який використовував спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, відповідно до положень пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ?;
2) чи враховується строк перебування платника, який використовував спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки у відповідності до положень пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ до строку 12 місяців, які є необхідними для подання заяви для анулювання реєстрації платника податку відповідно до підпункту «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ?;
3) чи враховується загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються особою, яка використовувала спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки за останні 12 календарних місяців до загальної вартості товарів у випадку застосування підпункту «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ для подання заяви про анулювання реєстрації платником ПДВ?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктом «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 розділу V ПКУ, за умови сплати суми податкових зобов’язань у випадках, визначених розділом V ПКУ.
Відповідно до пункту 184.3 статті 184 розділу V ПКУ контролюючий орган анулює реєстрацію особи як платника податку, який подав заяву про анулювання реєстрації якщо встановить, що він відповідає вимогам пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ.
У разі відсутності законних підстав для анулювання реєстрації контролюючий орган протягом 10 календарних днів після надходження заяви платника податку про анулювання реєстрації подає такому платникові податку вмотивовану письмову відмову в анулюванні реєстрації з поясненнями із зазначеного питання (пункту 184.4 статті 184 розділу V ПКУ). Контролюючий орган, який прийняв самостійне рішення про анулювання реєстрації платника податку, зобов’язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації (пункту 184.10 статті 184 розділу V ПКУ).
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено розділом ХІV та підрозділом 8 розділу ХХ ПКУ.
Відповідно до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ тимчасово,
з 1 квітня 2022 року до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV ПКУ застосовувалися з урахуванням особливостей, визначених зазначеним пунктом.
Згідно з підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які використовували спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, звільнялися від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ була призупиненою.
Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовували спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, призупинялися права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ на період використання особливостей оподаткування, встановлених підпунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ.
Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість.
Платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ (підпункт 91.1 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ).
Підпунктом 91.2 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ передбачено, що платники податків, у яких була призупинена реєстрація платником податку на додану вартість відповідно до підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ та яким з 1 серпня 2023 року автоматично відновлено права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ, за товарами, необоротними активами, придбаними/виготовленими/ввезеними на митну територію України з податком на додану вартість до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, які використані (поставлені, реалізовані) в період застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, зобов’язані були не пізніше 31 жовтня 2023 року нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ. При цьому база оподаткування при нарахуванні податкових зобов’язань за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на перше число місяця, в якому вони були використані (поставлені, реалізовані), а в разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни, за товарами - виходячи з вартості їх придбання.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Суб’єктам господарювання, які обрали третю групу єдиного податку за ставкою 2 відсотки, та на час переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки перебували у статусі платника ПДВ, реєстрація платника ПДВ не анульовувалася, а була призупиненою на період перебування такого суб’єкта господарювання на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 відсотки.
Щодо питання 2
Якщо загальна вартість постачання оподатковуваних ПДВ товарів/послуг за останніх 12 календарних місяців менша за 1 000 000 грн (без урахування ПДВ), то платник ПДВ має право подати заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ. При цьому строк перебування платника, який використовував спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки у відповідності до положень пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, враховується до строку 12 місяців, які є необхідними для подання заяви для анулювання реєстрації платника податку відповідно до підпункту «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ.
Щодо питання 3
Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.
При розрахунку загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, для подання заяви про анулювання реєстрації платником ПДВ, відповідно до підпункту «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ, операції з постачання товарів/послуг, здійснені платником єдиного податку в періоді його перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 відсотки, не враховуються.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |