Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, щоперебуває як фізична особа – підприємець на спрощеній системі оподаткування другої групита планує розширити сферу своєї діяльності і надавати послуги з перевезення пасажирів таксі для населення. Працювати планує з такими платформами … та отримувати оплати на свій розрахунковий рахунок фізичної особи – підприємця, а також готівкою безпосередньо від клієнтів.
Згідно Договору оферти, наприклад, такої платформи … ТОВ …. надає доступ до онлайн-сервісу для партнера (тобто водія) з метою надання послуг перевезення. Доступ до онлайн-сервісу надається партнеру виключно для здійснення ним взаємодії з … з метою обробки та виконання замовлень та автоматичної побудови оптимальних маршрутів, як це передбачено доступним для використання функціоналом онлайн-сервісу. Оплати від клієнтів водій отримує через фінансового посередника, платіжну систему …. на власний розрахунковий рахунок фізичної особи – підприємця. Але звісно, що водій може отримувати готівкові оплати від клієнтів, що є розрахунковою операцією. В даному випадку планує застосовувати вже зареєстрований реєстратор розрахункових операцій та/або програмний реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) з метою фіскалізації готівкових платежів при здійсненні розрахунків в салоні автотранспортного засобу.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи може фізична особа – підприємець на другій групі єдиного податку надавати послуги таксі населенню, за участі посередника …. (який надає послуги доступу до онлайн платформи водієві) та фінансового посередника, платіжної системи …? Чи в такому випадку фізична особа – підприємець повинен перейти на третю групу єдиного податку?
2. Чи повиннафізична особа – підприємець застосовувати ПРРО у разі отримання оплат за надані послуги перевезення пасажирів таксі на рахунок фізичної особи – підприємця від такого сервісу переказу коштів як …?
3. Чи може фізична особа – підприємець застосовувати ПРРО лише для готівкових оплат, отриманих від клієнтів за надані послуги перевезень таксі і не застосовувати ПРРО при отриманні оплат від ….?
4. Чи повиннафізична особа – підприємець на другій групі єдиного податку враховувати у свій дохід розмір оплати за надання доступу до онлайн-сервісу? Чи враховує лише ту суму, що надійшла йому на розрахунковий рахунок фізичної особи – підприємцята готівкові оплати?
Щодо першого та четвертого питань
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Правові засади застосуванняспрощеноїсистемиоподаткування, обліку та звітності, а такожсправлянняєдиногоподаткувизначеноглавою 1 розділу XIV Кодексу.
Фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п. 291.3 ст. 291 Кодексу).
Згідно з п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексудо платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), послуги з надання доступу до мережі Інтернет, а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.
Згідно з п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
При цьому у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п. 292.4 ст. 292 Кодексу).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Ведення обліку і складення звітності платниками єдиного податку визначено ст. 296 Кодексу.
Відповідно до п. 296.1 ст. 296 Кодексу фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Відповідно до абзацу першого п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Враховуючи викладене, оскільки фізична особа – підприємець користується послугами посередника …. (який надає послуги доступу до онлайн платформи водієві) та фінансового посередника, платіжної системи …. в частині отримання коштів, а також надає послуги з пасажирських перевезень населенню, то такий платник єдиного податку має право перебувати на другій групі спрощеної системи оподаткування, за умови дотримання інших вимог, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу.
При цьому доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є повна сума виручки у готівковій і безготівковій формі, яка відображається у обліку платника єдиного податку.
Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування доходів фізичних осіб можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Щодо другого та третього питань
Правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року
№ 265/95-ВР«Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Звертаємо увагу, що дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання (далі – СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено ст. 3 Закону № 265.
Обов’язок застосування РРО/ПРРО залежить не від форми розрахунків, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції СГ, які чітко визначенні законодавством, у тому числі нормами його прямої дій, які встановлюють винятки із загальних правил.
Законодавство України встановлює однакові вимоги щодо фіскалізації як готівкових, так і безготівкових розрахунків, що здійснюються за допомогою платіжних терміналів (POS-терміналів) та платіжних сервісів (еквайрингу) у мережі Інтернет та проводяться суб’єктами господарювання всіх форм власності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, тому обов’язок суб’єкта господарювання застосовувати РРО/ПРРО при отриманні оплати за товари (послуги) залежить не від форми оплати, а виникає відповідно до способу її здійснення.
Поряд з цим п. 14 ст. 9 Закону № 265 встановлено пільгу, відповідно до якої РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів, відповідно.
Окремо слід зазначити, що здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів можливе лише за умови державної реєстрації суб’єктом господарювання із зазначенням відповідного виду діяльності та отримання відповідної ліцензії.
Враховуючи викладене, за умови проведення розрахунків за надані послуги виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (в контексті звернення – ….), застосування РРО/ПРРО для фізичної особи – підприємця не є обов’язковим.
При цьому зазначена пільга втрачається у випадку проведення розрахунків за послуги у спосіб, відмінний від зазначеного в п. 14 ст. 9Закону № 265.
Відповідно, у разі проведення розрахунків за надані послуги таксі одночасно в готівковій формі та/або безготівковій, в тому числі за допомогою сервісів переказу коштів (в контексті звернення – ….), фізична особа – підприємець зобов’язаний застосовувати РРО/ПРРОна загальних підставах.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |