X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.02.2024 р. № 848/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операції із зарахування зустрічних однорідних вимог та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариством (платником податку на прибуток підприємств та неплатником ПДВ) прийнято рішення щодо часткового зменшення розміру статутного капіталу та повернення суми такого зменшення учасникам. Товариство в свою чергу має частку в статутному капіталі Компанії А та планує передати цю частку фізичній особі – учаснику, яка володіє 99,999 відсотків статутного капіталу Товариства, замість повернення їй частки статутного капіталу Товариства. Таким чином, між Товариством та фізичною особою – засновником виникають зустрічні однорідні вимоги, які сторони мають намір зарахувати між собою шляхом укладення двосторонньої угоди про проведення зарахування зустрічних однорідних вимог та оформлення до такої угоди акту про зарахування зустрічних однорідних вимог.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання оподаткування ПДВ операції із зарахування зустрічних однорідних вимог Товариства та фізичної особи – учасника статутного капіталу у зазначеному у зверненні випадку.

Разом з тим у зверненні не зазначено, повернення Товариством та Компанією А фізичній особі – учаснику статутного капіталу відбувається у вигляді коштів або у вигляді майна, а також чи зареєстрована Компанія А платником ПДВ, що не дає змоги у повній мірі встановити порядок оподаткування зазначених у зверненні операцій.

У зв’язку з цим ДПС надає загальне роз’яснення з порушеного питання. 

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Статтею 5 розділу І ПКУ визначено, що інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі - товариство), порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов'язки їх учасників визначає Закон України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі - Закон № 2275).

Згідно зі статтею 13 Закону № 2275 вкладом учасника товариства можуть бути гроші, цінні папери, інше майно, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 601 Цивільного кодексу України визначено, що зобов’язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що ПДВ становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 розділу V ПКУ (пункт 201.8 статті 201 розділу V ПКУ).

Перелік таких осіб визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ.

Статтями 181 та 182 розділу V ПКУ визначено умови для реєстрації осіб як платників ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватися як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Операція юридичних або фізичних осіб-підприємців, які є платниками ПДВ, з повернення одному з учасників внеску у статутний капітал у вигляді нерухомого майна, яка здійснюється у межах чинного господарського і цивільного законодавства, відповідно до пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ є операцією з постачання товарів, яка є об'єктом оподаткування ПДВ та оподатковується ПДВ за ставкою 20 відсотків.

Водночас операція з повернення статутного капіталу у вигляді коштів, у тому числі здійснена шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, не є об’єктом оподаткування ПДВ.

При цьому такі ж самі операції з постачання товарів/послуг, якщо вони здійснюються резидентом – неплатником ПДВ, згідно з пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Додатково ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, опис яких міститиме звернення.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).