X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.02.2024 р. № 893/ІПК/26-15-04-04-07

Головне  управління  ДПС у м. Києві  (далі – ГУ ДПС) за результатами розгляду звернення (далі – Товариство) щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ),  в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку надає послуги з міжнародних перевезень та перевезень на митній території України. Такі перевезення здійснюються платником податку за єдиним міжнародним перевізним документом, при цьому на вимогу митних органів у первинних бухгалтерських та податкових документах вартість таких послуг розділяється на дві частини: на відрізку за межами митної території України та на митній території України.

При оформленні акту виконаних робіт (наданих послуг) замовник вимагає поділ маршруту слідування вантажу на дві частини: на відрізку за межами митної території України та на митній території України.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання щодо виникнення податкового зобов’язання у розмірі 20 відсотків на суму перевезення на митній території України, якщо  в акті виконаних робіт (наданих послуг) буде зазначена вартість перевезення  двома частинами: на відрізку за межами митної території України та на митній території України?

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, а також з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Зокрема, місцем постачання послуг (у тому числі послуг з перевезення, зокрема, міжнародного) є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).

Згідно з підпунктом «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ГУ ДПС повідомляє.

Податковий облік операцій, що здійснюються платником податку, повинен відповідати даним бухгалтерського обліку таких операцій та первинним документам, які оформлюються при їх здійсненні.

Пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ визначено операції, які є об’єктом оподаткування ПДВ, а місце постачання послуг визначається відповідно до пунктів 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ.

Перевезення вважається міжнародним, якщо воно підтверджене єдиним міжнародним перевізним документом, який відображає шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення без поділу маршруту на відрізки (за межами митної території України та на митній території України).

Таким чином, якщо резидентом України постачаються (надаються) послуги з міжнародного перевезення вантажів, то місцем постачання таких послуг є митна територія України (незалежно від того, кому надаються такі послуги - резиденту чи нерезиденту, та незалежно від того, на території якої країни (України чи іншої країни) фактично здійснюється перевезення).

Операції з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою відповідно до підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195  розділу V ПКУ. При цьому нульова ставка ПДВ застосовується до операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів по всьому маршруту перевезення вантажів у цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза межами митної території України.

Разом з тим регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (пункт 2 статті 6 Закону N 996). Тому з питання порядку належного оформлення первинних документів (зокрема, актів наданих послуг з міжнародного перевезення вантажів) доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).