X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.02.2024 р. № 943/ІПК/26-15-04-05-07

Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення щодо особливостей оподаткування діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755–VI (із змінами і доповненнями) (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку, з урахуванням норм пункту 141.13 статті 141 Кодексу, щомісяця протягом 2023 року сплачував авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти, внесений до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти станом на перше число поточного місяця (далі – авансовий внесок з податку на прибуток підприємств).

У платника податку за результатами 2023 року відбулося перевищення сум сплаченого авансового внеску з податку на прибуток підприємств над сумою нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток.

Враховуючи вищезазначене, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Як в бухгалтерському обліку відображати суму перевищення сплаченого авансового внеску з податку на прибуток підприємств над сумою нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, а саме: відносити до складу витрат, чи обліковувати на рахунку «Розрахунки з податку на прибуток» як дебіторську заборгованість, чи відображати у інший спосіб?

2. У разі віднесення у бухгалтерському обліку сум перевищення сплаченого авансового внеску з податку на прибуток підприємств над сумою нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток до складу витрат, як відобразити зазначену операцію у фінансовій звітності (Форма № 2 Звіт про фінансові результати) та Податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік у випадках прибуткового або збиткового фінансового результату до оподаткування після відображення зазначених сум перевищення?    

Щодо питань 1 та 2

Особливості оподаткування діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі встановлені пунктом 141.13 статті 141 Кодексу.

Підпунктом 141.13.1 пункту 141.13 статті 141 Кодексу встановлено, що платники податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, сплачують щомісяця, не пізніше останнього операційного (банківського) дня поточного місяця, авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти, внесений до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти станом на перше число поточного місяця, у розмірі, визначеному підпунктом 141.13.2 пункту 141.13 статті 141 Кодексу.

Для цілей оподаткування діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі під пунктом обміну іноземної валюти розуміється структурний/відокремлений підрозділ, що відкривається платником податку, який згідно із Законом України «Про валюту і валютні операції» має право здійснювати торгівлю валютними цінностями у готівковій формі, з метою здійснення торгівлі іноземною валютою у готівковій формі.

Згідно з підпунктом 141.13.2 пункту 141.13 статті 141 Кодексу авансовий внесок з податку на прибуток підприємств сплачується у розмірі:

а) трьох мінімальних заробітних плат, встановлених законом станом на 1 січня звітного (податкового) року, за кожний пункт обміну іноземної валюти, розташований у населеному пункті, чисельність населення якого перевищує 50 тисяч, за статистичними даними чисельності наявного населення України, розміщеними на веб-сайті спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі статистики станом на 1 січня року, що передує поточному року;

б) однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня звітного (податкового) року, за кожний пункт обміну іноземної валюти, розташований в інших, крім передбачених підпунктом «а» підпункту 141.13.2 пункту 141.13 статті 141 Кодексу, населених пунктах або за межами населених пунктів.

Відповідно до підпункту 141.13.3  пункту 141.13 статті 141 Кодексу авансові внески з податку на прибуток підприємств, сплачені відповідно до пункту 141.13 Кодексу, є невід’ємною частиною податку на прибуток.

Сплачена протягом звітного (податкового) періоду сума авансових внесків з податку на прибуток підприємств зменшує податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств, розраховані за результатами такого звітного (податкового) періоду за базовою (основною) ставкою, визначеною статтею 136 Кодексу, у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) період.

У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного (податкового) року, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) рік, сума такого перевищення не переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів.

Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання, не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів) та на неї не поширюються положення статті 43 Кодексу.

Форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (із змінами і доповненнями).

Сума нарахованих та сплачених протягом звітного (податкового) періоду авансових внесків з податку на прибуток підприємств, що зменшує податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств, розраховані за результатами такого звітного (податкового) періоду за ставкою, визначеною пунктом 136.1 статті 136 Кодексу, у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) період, відображається в рядку 16.5 додатка ЗП до рядка 16 ЗП Декларації.

При цьому, значення рядка 16.5 додатка ЗП не перевищує позитивне значення: рядок 06 + рядок 06.1 КІК Декларації  - рядок 16.4.1 додатка ЗП до рядка 16 ЗП Декларації.

Враховуючи зазначене, сплачені у 2023 році суми авансових внесків з податку на прибуток підприємств зазначаються у рядку 16.5 додатка ЗП до рядка 16 ЗП Декларації за 2023 рік (значення рядка 16.5 додатка ЗП розраховується за алгоритмом, передбаченим Декларацією).

 Сума перевищення авансового внеску з податку на прибуток підприємств, сплаченого протягом 2023 року, над сумою нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток за цей рік, не переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів та не відображається в рядку 16.5 додатка ЗП до рядка 16 ЗП Декларації наступних податкових (звітних) періодів.

Крім того, сплачені протягом 2023 року суми авансових внесків з податку на прибуток підприємств є невід’ємною частиною податку на прибуток та не підлягають поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання, не можуть бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів) та на ці суми не поширюються положення статті 43 Кодексу.

Згідно з абзацом першим підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (абзац перший пункту 44.2 статті 44 Кодексу).

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку, визначені Законом України від 16 липня 1999 року № 996–XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (із змінами і доповненнями) (далі – Закон № 996).

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону № 996).

Отже, з питань порядку відображення в бухгалтерському обліку сум перевищення сплаченого авансового внеску з податку на прибуток підприємств над сумою нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток та порядку відображення зазначених операцій в фінансовій звітності, в тому числі, при визначенні фінансового результату до оподаткування, дані якого будуть використані для обрахунку об’єкта оподаткування, доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.