щодо можливості перенесення суми від'ємного значення податку, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яка обліковується у податковій декларації з ПДВ платника податку, що реорганізується шляхом приєднання до іншого платника податку - правонаступника та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) повідомляє.
Порядок реорганізації платника податків (у тому числі шляхом приєднання до іншого платника податків - правонаступника) визначено у Цивільному кодексі України, Законі України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Основні правила реєстрації платників податку та порядок їх анулювання, правила визначення податкових зобов'язань, формування податкового кредиту та особливості їх коригування, а також порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету чи до відшкодування з бюджету, визначено розділом V ПКУ з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пп. 196.1.7 п. 196.1 ст. 196 ПКУ операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
При цьому на випадки проведення операцій, передбачених пп. 196.1.7 п. 196.1 ст. 196 ПКУ, не поширюється:
визнання продажу за звичайними цінами товарів/послуг, що фактично використовуються в операціях, які не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування відповідно до цього розділу (п. 198.5 ст. 198 ПКУ);
перерахунок сум податкового кредиту у зв'язку із зміною частки використання товарів (послуг) в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях (п. 199.6 ст. 199 ПКУ).
У разі якщо платник податків, що реорганізовується (у тому числі шляхом приєднання до платника податків - правонаступника), має суми надміру сплачених грошових зобов'язань, такі суми підлягають заліку в рахунок його непогашених грошових зобов'язань або податкового боргу за іншими податками. Зазначена сума розподіляється між бюджетами та державними цільовими фондами пропорційно загальним сумам грошового зобов'язання або податкового боргу такого платника податків (п. 98.8 ст. 98 ПКУ).
У разі якщо сума надміру сплачених грошових зобов'язань або невідшкодованих податків та зборів платника податків перевищує суму грошових зобов'язань або податкового боргу з інших податків, сума
перевищення перераховується в розпорядження правонаступників такого платника податків пропорційно його частці в майні, що розподіляється, згідно з розподільним балансом або передаточним актом (п. 98.9 ст. 98 ПКУ)
Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 № 751/28881) (далі - наказ № 422).
Законом України від 21.12.2016 № 1797-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", внесено зміни до ПКУ, які набрали чинність з 1 січня 2017 року, крім окремих норм, зокрема:
- доповнено пунктом 198.7 статтю 198 Податкового кодексу, а саме: надано можливість перенесення суми від'ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду платника, що реорганізується (шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу, виділу) до складу податкового кредиту правонаступника;
- пункт 200-1.3 статті 200-1 доповнено абзацем двадцять третім, а саме: у разі реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, сума показника £накл сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи, використовується під час обрахунку суми показника £накл правонаступника такого платника податку
Враховуючи зазначене вище, правомірність перенесення суми від'ємного значення що зараховувалась до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яка обліковувалась в податковій декларації з ПДВ платника податку, що реорганізується, до податкової звітності з ПДВ платника податку - правонаступника залежить від дати оформлення передавального акту.
Тобто, при проведенні процедури реорганізації та оформлення передавального акту до 1 січня 2017 року сума від'ємного значення, що зараховувалась до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яка обліковувалась в податковій декларації з ПДВ платника податку, що реорганізується, до податкової звітності з ПДВ платника податку - правонаступника не переноситься, та сума показника Енакл сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи (до 1 січня 2017 року), не використовується під час обрахунку суми показника £накл правонаступника такого платника податку.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |