X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.02.2024 р. № 837/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє, згідно з норм, які діяли в 2021 році.

У своєму зверненні платник податків повідомила, що є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність (приватний нотаріус). Також платник зазначила, що у 2021 році були місяці, в яких дохід від провадження незалежної професійної діяльності був меншим за витрати, а отже різниця між доходом і документально підтвердженими витратами є від’ємною.

Враховуючи вищевикладене, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань заповнення додатку ЄСВ 1 до податкової декларації про майновий стан і доходи «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» за підсумками 2021 року.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Відповідно до п. 5 частини першої ст. 4 Закону №2464 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема, нотаріальну діяльність, та отримують дохід від цієї діяльності, є платниками єдиного внеску.

Пунктом 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 визначено, що базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених, зокрема, у п. 5 частини першої ст. 4 Закону №2464 є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Згідно з п. 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464, платники єдиного внеску зобов’язані подавати звітність про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, зокрема, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб у строки та порядку, встановлені Кодексом.

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, регулюється нормами ст. 178 Кодексу, згідно з п. 178.3 якої оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

Згідно з п. 178.6 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності повинні зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого на доходи від провадження незалежної професійної діяльності в розмірах, визначених відповідно до закону (п. 178.7 ст. 178 Кодексу).

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.05.2022 №783 (далі – Наказ № 783).

Декларація у редакції Наказу № 783 подається з 01 січня 2022 року (п. 4 Наказу № 783).

Платники єдиного внеску подають розрахунок про нарахування єдиного внеску в складі декларації у випадках, визначених відповідно до Закону №2464 у строки та порядку, встановлені Кодексом (п. 4 розділу І Інструкції).

Згідно з п.п. 6 п. 6. розділу ІV Інструкції у додатку ЄСВ 1 до декларації «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – розрахунок) усі  графи таблиці розрахунку заповнюються в розрізі календарних місяців.

При цьому, відповідно до підпунктів 8 – 10 п. 5 розділу ІV Інструкції, для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, у графі 3 розрахунку відображається фактична сума чистого доходу за відповідний місяць за себе, яка має відповідати сумам чистого доходу, згідно з п. 178.3 ст. 178 розділу IV Кодексу.

У разі відсутності у платника чистого доходу (прибутку) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду рядок прокреслюється.

У графі 4 розрахунку відображається дохід, зазначений у графі 3, але в межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок. При цьому сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок в розрізі місяців в цій колонці, визначається згідно з п.2 частини першої ст. 7 Закону № 2464.

У графі 5 відображається розмір єдиного внеску, встановлений Законом
№ 2464 (22 відсотки).

У графі 6 розрахунку відображається сума нарахованого єдиного внеску, розрахована шляхом множення суми, зазначеної у графі 4 таблиці, на розмір єдиного внеску в розрізі кожного місяця, зазначений у графі 5.

Отже, якщо фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, в окремих місяцях звітного 2021 року не отриманий чистий дохід (різниця між доходом і документально підтвердженими витратами є від’ємною), розрахунок заповнюється таким чином:

- графа 3 розрахунку за ці місяці  прокреслюється;

- графа 4 розрахунку за ці місяці також прокреслюється, якщо платник вирішив не визначати базу нарахування. У разі самостійного визначення бази нарахування, у графі 4 відображається сума доходу, визначена згідно з п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464;

- графа 6 розрахунку за ці місяці прокреслюється, якщо платник не визначав базу нарахування. У разі самостійного визначення бази нарахування, відображається сума нарахованого єдиного внеску, розрахована шляхом множення суми, зазначеної у графі 4 таблиці, на розмір єдиного внеску 22 відсотки.

- показники інших календарних місяців звітного року, в яких платником отриманий чистий дохід, заповнюються на загальних підставах, визначених чинним законодавством по єдиному внеску.

Слід зазначити, що Інструкцією не передбачено відображення показників розрахунку зі знаком «мінус».

Одночасно повідомляємо, що листом Головного управління ДПС у області від       , Вам надане роз’яснення з питання надання Звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2020 рік з урахуванням норм законодавства по єдиному внеску діючого у 2020 році.

Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.