X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.02.2024 р. № 841/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) розглянула звернення …. щодо окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Згідно із зверненням керівний орган – Рада …..відповідно до прийнятого регламенту обирає та делегує нотаріусів до складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, яка утворюється при Міністерстві юстиції України (далі – Мін’юст).

Також повідомляється, що для більш поглибленого виконання функцій та завдань у сфері самоврядування нотаріату, дотримання і контролю діяльності … створено різні комісії …..

Таким чином, платник податків у зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1.Чи підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, військовим збором таєдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок)сума відшкодування вартості проїзду та проживання членам Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату та членам інших комісій ….?

2.Чи буде вважатися розподілом отриманих доходів (прибутків) …. їх використання на відшкодування вартості проїзду та проживання членам Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату та членам інших створених …комісій таким, що відповідає вимогам п.п.133.4.1та п.п.133.4.2п.133.4ст. 133 ПКУ, якщо Статутом … передбачено витрачання коштів в межах кошторису на матеріально-технічне забезпечення організаційних заходів для проведення З’їздів нотаріусів України та компенсацію витрат обраному члену Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, а також визначені напрямки діяльності …., які реалізуються через створені комісії …, затверджені керівним органом – Радою …. чи З’їздом нотаріусів України?

Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлює Закон України від 2 вересня 1993 року  № 3425-XII «Про нотаріат» зі змінами (далі – Закон № 3425).

Відповідно до ст. 16 Закону № 3425 професійне самоврядування нотаріусів здійснюється через Нотаріальну палату України та її органи. Нотаріальна палата України є організацією, яка здійснює професійне самоврядування у сфері нотаріату.

Нотаріальна палата України є неприбутковою юридичною особою, має свою печатку. Діяльність Нотаріальної палати України здійснюється відповідно до законодавства та її статуту. Повноваження Нотаріальної палати України визначаються Законом № 3425 та її статутом.

До повноважень …. належать: представлення інтересів нотаріальних палат та нотаріусів у державних та інших установах; забезпечення захисту соціальних та професійних прав нотаріусів; участь у проведенні експертиз законопроектів з питань, пов'язаних з нотаріальною діяльністю; забезпечення підвищення кваліфікації нотаріусів та їхніх помічників; контроль за дотриманням нотаріусами правил професійної етики та інші повноваження.

При цьому протоколом З’їзду нотаріусів України № 4 від 23.09.2016 затверджено Статут …. (у новій редакції) (далі – Статут).

Відповідно до ст. 10 Закону № 3425 для визначення рівня професійної підготовленості осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю, та вирішення питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю при Міністерстві юстиції України утворюється Вища кваліфікаційна комісія нотаріату. Персональний склад Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату затверджується наказом Міністерства юстиції України.

Положення про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 923, зі змінами (далі – Положення № 923).

Як передбачено п. 5 Положення № 923, до складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату входить сім осіб, делегованих Міністерством юстиції України з числа нотаріусів та/або представників Міністерства юстиції України, та сім нотаріусів, делегованих …….

Матеріально-технічне та інформаційне забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату здійснює Міністерство юстиції України, крім відшкодування витрат, пов'язаних з відрядженням та проживанням приватних нотаріусів, які є членами такої Комісії (п. 24 Положення № 923).

Щодо першого питання

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV ПКУ, п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого визначено, що об'єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку зокрема, кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт і розраховані згідно із п. 170.9 ст. 170 ПКУ (п.п. 165.1.11 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).

Згідно з п.п. «а» п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 ПКУ не є доходом платника податку – фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, а саме, на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті), оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз), обов'язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду та перебування у місці відрядження, в тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв'язку із здійсненням таких витрат.

Зазначені в абзаці другому п.п. «а» п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Кодексу витрати не є об’єктом оподаткування цим податком лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість таких витрат.

При цьому до підтвердних документів належать:

транспортні квитки або транспортні рахунки та багажні квитанції (у тому числі електронні квитки);

документи, отримані від осіб, які надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, страхові поліси;

документи (виписки та/або відомості з рахунку), що містять визначену законом інформацію про виконані платіжні операції за рахунком, до якого емітовані платіжні інструменти;

документи, що підтверджують виконання операції з використанням платіжних інструментів;

інші документи, що засвідчують вартість витрат.

Разом з тим п. 164.2 ст. 164 ПКУ встановлено перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Зокрема, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом (п.п. «г» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Пунктом 167.1 ст. 167 ПКУ передбачено, що ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 - 167.5 ст. 167 ПКУ).

Крім того, вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (пп. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Згідно з п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 базою нарахування єдиного внеску для роботодавців – підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до п.п. 1 п. 5.17 Статуту Президент ….., а в разі його відсутності – Віце-Президент …. керує діяльністю …., Ради … та роботою апарата ….

Разом з тим п.п. 31 п. 5.12 Статуту визначено лише право Ради … відповідно до прийнятого Регламенту обирати та делегувати нотаріусів до складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату з числа кандидатів, обраних Загальним зборами відділень …..

Враховуючи зазначене, дохід у вигляді сум відшкодованих у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків (нотаріуса) за умови, що нотаріус, який делеговано до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату,перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів…..

Якщо зазначені умови не виконуються, то з метою оподаткування вказаний дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків (нотаріуса) як додаткове благо з відповідним оподаткуванням.

При цьому зазначені доходи не є базою нарахування єдиного внеску.

Щодо другого питання

Пунктом 133.4 ст. 133 ПКУ встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Так, згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПКУ неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельні кооперативи;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр).

Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ).

При цьому, пункт 133.4 ст. 133 ПКУ на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану застосовується з урахуванням положень п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ.

Тож, обов’язковими умовами перебування організації у статусі неприбуткової є, зокрема, заборона розподілу доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб та використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами в межах профільного закону.

Водночас на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважається порушенням вимог п. 133.4 ст. 133 ПКУ здійснення неприбутковою організацією передачі майна, надання послуг, благодійної допомоги, використання доходів (прибутків) для фінансування видатків, не пов’язаних з реалізацією мети та напрямів діяльності, передбачених її установчими документами, на цілі, що визначені п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ.

Згідно з п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 ПКУ до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам пункту 133.4 ст. 133 ПКУ і не є платниками податку на прибуток підприємств, можуть бути віднесені, зокрема, інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.

Отже, діяльність …. у статусі неприбуткової організації має здійснюватися відповідно до Закону № 3425 та статуту такої організації, а видатки (у тому числі щодо матеріально-технічного забезпечення організаційних заходів для проведення з’їздів нотаріусів України та компенсацію витрат обраному члену Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, а також забезпечення напрямків діяльності …., які реалізуються через створені комісії ….) повинні спрямовуватись з дотриманням профільного законодавства на фінансування утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів її діяльності з дотриманням норм  п. 133.4 ст. 133 тап. 63 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.