Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що ним, як фізичною особою, … здійснено продаж рухомого майна у вигляді легкового автомобіля іншій фізичній особі. Договір купівлі – продажу посвідчений нотаріально. Інші об’єкти рухомого майна у …році не відчужувалися.
За умовами договору купівлі-продажу покупець мав сплатити оголошену вартість легкового автомобіля протягом 14 днів з моменту підписання договору. Оплата може проводитися частинами. Право власності на автомобіль переходить до покупця з моменту нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу,
тобто …. Втім, внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України розрахунки за договором були проведені частково, покупець сплатив лише частину доходу від продажу легкового автомобіля в сумі …. Остаточна вартість від продажу легкового автомобіля залишається не сплаченою, реєстрація проданого автомобіля за покупцем проведена не була, автомобіль зареєстрований за продавцем.
Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи застосовуються до вказаного у зверненні доходу в сумі …, отриманого платником від продажу протягом … звітного (податкового) року єдиного об’єкту рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, правила щодо його неоподаткування, передбачені абзацом першим пункту 173.2 статті 173 ПКУ, або ж застосовуються інші правила, зазначити які саме і якими нормами вони передбачені?
2. Чи має платник, за вказаних умов у зверненні, відобразити зазначений у зверненні проданий легковий автомобіль у розділі VIII «Відомості про власне нерухоме (рухоме) майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду)» податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) за … рік?
Щодо першого питання
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ.
Відповідно до статті 163 ПКУ, об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема:
частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статті 173 ПКУ (підпункт 164.2.4 пункту 164.2 статті 164 ПКУ);
інші доходи, крім зазначених у статті 165 Кодексу (підпункт 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПКУ).
Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 статті 167 ПКУ).
Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майнавизначено статтею 173 ПКУ.
Також доходи, визначені статтею 163 ПКУ є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
Таким чином, у разі якщо операції з продажу автомобіля не відбулося, то дохід, отриманий фізичною особою резидентом в сумі …, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.
Щодо другого питання
Відповідно до пункту 8 розділу ІІІ Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143), зі змінами (далі – Інструкція), у розділі VIII «Відомості про власне нерухоме (рухоме) майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду)» Декларації зазначаються відомості про нерухоме (рухоме) майно, що перебуває у власності платника податку станом на кінець звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, відповідно до категорії об’єкта нерухомого майна.
Отже, якщо на кінець звітного (податкового) року … у платника податку перебуває у власності рухоме майно, то таке майно повинно бути відображено у розділі VIII «Відомості про власне нерухоме (рухоме) майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду)» Декларації.
Слід зазначити, що питання визначення термінів виникнення (втрати) права власності на рухоме майно не належить до компетенції ДПС.
Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування доходів фізичних осіб можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Так, згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |