Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення ( ),щодо практичного застосуваннянорм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму звернені повідомила, що має намір продати в один день три об’єкти нерухомого майна, а саме:
житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, набутий платником податку в порядку спадкування у ( ) року на підставі Свідоцтва про право на спадщину, право власності на який зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у ( ) року;
земельну ділянку площею ( ) га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на якій розташований наведений вище житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, набуту платником податків безоплатно у власність шляхом приватизації на підставі Рішення органу місцевого самоврядування. Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у( ) року;
земельну ділянку площею ( ) га, для ведення особистого селянського господарства, набуту платником податків безоплатно у власність шляхом приватизації на підставі Рішення органу місцевого самоврядування. Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у ( ) року.
Додатково платник податків повідомила, що інших продажів нерухомого майна протягом ( ) року не здійснювала.
Враховуючи викладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Яка ставка податку на доходи фізичних осіб застосовуватиметься до доходу від продажу вказаного вище житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами?
2. Яка ставка податку на доходи фізичних осіб застосовуватиметься до доходу від продажу вказаної вище першої земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, на якій розташований житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами?
3. Яка ставка податку на доходи фізичних осіб застосовуватиметься до доходу від продажу вказаної вище другої земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства?
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 - 173Кодексу (п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» Кодексу).
Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна, неподільного об'єкта незавершеного будівництва/майбутнього об'єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця визначено ст. 172 Кодексу.
Згідно з п. 172.1 ст. 172 Кодексуне оподатковуєтьсяодин раз протягом звітного податкового року, за умовиперебування такого майна у власності платникаподаткубільшетрьохроків, дохід, отриманий платникомподатку від продажу (обміну):
житловогобудинку, квартири або їхчастини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючиоб'єктнезавершеногобудівництва таких об'єктів, земельнуділянку, на якійрозташованітакіоб'єкти, а такожгосподарсько-побутовіспоруди та будівлі, розташовані на такійземельнійділянці);
земельноїділянки, що не перевищуєнормибезоплатноїпередачі, визначеніст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення;
земельноїділянкисільськогосподарськогопризначення, безпосередньоотриманоїплатникомподатку у власність у процесіприватизації земель державних і комунальнихсільськогосподарськихпідприємств, установ та організацій або приватизаціїземельнихділянок, щоперебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власникуземельноїчастки (паю), а також таких земельнихділянок, отриманихплатникомподатку у спадщину.
Умоващодоперебування такого майна у власності платникаподаткубільшетрьохроків не поширюється на майно, отриманеплатникомподатку у спадщину.
Дохід від відчуженнягосподарсько-побутовихспоруд, щорозташовані на однійділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним для цілейоподаткування, окремо не визначається.
Відповідно до абзацу першого п. 172.2 ст. 172 Кодексудохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об'єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Разом з тимдохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об'єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу другого та наступних об'єктів нерухомості, не зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім випадків, якщо зазначене у цьому абзаці майно отримано платником податку у спадщину(абзац другий п. 172.2 ст. 172 Кодексу).
При цьому дохід від продажу об'єктів нерухомості, зазначених в абзаці першому п. 172.2 ст. 172 Кодексу, може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання об'єкта нерухомості, розташованого на території України.
Під витратами на придбання об'єкта нерухомості розуміються, зокрема, витрати на придбання об'єкта нерухомості на підставі договору купівлі-продажу, міни, у тому числі вартість майна, що було передано як компенсація за такими договорами, реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються у зв'язку з придбанням (отриманням) прав на об'єкт нерухомості.
При цьому, якщо платник податку скористався правом на зарахування витрат, він зобов'язаний задекларувати доходи від усіх операцій з продажу, міни чи іншого відчуження відповідних об'єктів, здійснених протягом звітного (податкового) року, в тому числі і у разі якщо стороною відповідного договору є юридична особа чи самозайнята особа.
Копії документів, що підтверджують зазначені витрати, надаються разом з податковою декларацією.
Враховуючивикладене, дохід, отриманий фізичною особою – резидентом один раз від продажу протягом звітного податкового року одного нерухомого майна (житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами), набутого в порядку спадкування,не оподатковуєтьсяподатком на доходи фізичнихосібта військовим збором.
Разом з тим дохід, отриманий платником податків – фізичною особою
від першого продажу протягом звітного податкового року об’єкту нерухомого майна, якийперебував у власності меншетрьохроків, оподатковуєтьсяподатком на доходи фізичнихосіб за ставкою 5 відсотків та військовим збором 1,5 відсотка.
Крім того, дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від другого продажу протягом звітного податкового року об’єкта нерухомого майна, якийперебував у власності меншетрьохроків,оподатковуєтьсяподатком на доходи фізичнихосіб за ставкою 18 відс.та військовимзбором за ставкою 1,5 відсотка.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |