Державна податкова служба України розглянула звернення щодо безоплатного отримання послуг та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Центром - платником ПДВ безоплатно (без висування вимоги щодо компенсації вартості) отримано послуги, які використані Центром частково в оподатковуваних, а частково - в неоподатковуваних операціях.
Враховуючи вищевикладене, Центр просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1) чи підпадає під поняття «придбання послуг» безоплатне отримання послуг (без висування вимоги щодо компенсації вартості)?;
2) чи є підстави для включення до податкового кредиту сум ПДВ згідно з податковими накладними, отриманими з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), по операціях з безоплатного отримання послуг (без висування вимоги щодо компенсації вартості)?;
3) чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ по операціях з безоплатного отримання послуг у разі використання їх частково в оподатковуваних, а частково – в неоподатковуваних операціях.
Разом з тим, у зверненні не вказано, на яких умовах та згідно з яким договором здійснюється постачання Центру послуг, не зазначено, чи Центр придбаває послуги за «нульовою вартістю» та сума ПДВ у податковій накладній дорівнює нулю, чи в первинних документах та у податковій накладній вказана певна сума вартості та сума ПДВ.
У зв’язку з цим ДПС надає загальне роз’яснення з порушених питань.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. З метою оподаткування постачанням послуг, зокрема, є постачання послуг іншій особі на безоплатній основі (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Відповідно до підпункту «б» підпункту 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ безоплатно надані товари, роботи, послуги - роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Щодо питання 1
Операція з безоплатного отримання послуг, за які не висуваються вимоги щодо компенсації вартості, для цілей оподаткування ПДВ є операцією з придбання послуг.
Щодо питання 2
У загальному випадку, якщо постачальник послуг не вимагає від Центру компенсації їх вартості, то такі послуги вважатимуться отриманими безоплатно.
У разі безоплатного отримання послуг Центр на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної включає суму ПДВ, зазначену у такій податковій накладній, до складу податкового кредиту.
Щодо питання 3
При цьому у разі якщо послуги Центром отримані безоплатно, але у податковій накладній вказана певна сума вартості та сума ПДВ, та такі придбані послуги будуть використовуватись повністю або частково в неоподатковуваних операціях, Центр зобов'язаний згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ, скласти зведену податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ.
Додатково ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, опис яких міститиме звернення.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |