Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення та керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
У своєму зверненні, Господарство повідомило, що воно є виробником сільськогосподарської продукції, його земельні ділянки розташовані в межах Херсонської області. У Господарства деякий час була відсутнядіяльність та воно не мало можливості звітувати.
Реєстрацію платника податку на додану вартість (далі – ПДВ) за ІПН ___ (далі – попередня реєстрація) анульовано 20.07.2023 за рішенням контролюючого органу. Одночасно у період з березня 2022 року по червень 2023 року було придбано товари/послуги.
Господарство з 01.09.2023 добровільно повторно зареєструвалось платником ПДВ з новим ІПН ___.
Враховуючи вищевикладене, Господарство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Яким чином Господарству виконати обов’язок платника податків за попередньою реєстрацією платником ПДВ, щодоподання податковоїзвітності з ПДВ з лютого 2022року по червень 2023 року?
2.Чи має право Господарство на отримання бюджетного відшкодування ПДВ, у разі його повторної добровільноїреєстрації платником ПДВ, по раніше сплаченому постачальникам ПДВза придбаними товарами за період попередньої реєстрації платником ПДВ, яка була анульована за рішенням контролюючого органу?
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Порядок реєстрації платників ПДВ та анулювання реєстрації платників ПДВ визначено статтями 183, 184 розділу V Кодексу та Положенням про реєстрацію платників ПДВ, яке затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130 (зі змінами) (далі – Положення № 1130), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.
Реєстрація платником ПДВ, відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, діє до дати анулювання відповідної реєстрації, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається, зокрема, у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з ПДВ та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов’язання чи податкового кредиту.
Особа є зареєстрованою платником ПДВ з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру платників ПДВ. Реєстрація платника ПДВ є анульованою з дати виключення цього платника ПДВ з Реєстру платників ПДВ згідно з розділом V Положення № 1130 (абзац другий підпункту3.1 пункту 3 розділу ІІІ Положення № 1130).
Анулювання реєстрації здійснюється, зокрема на дату прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації (підпункт 5.11 пункту 5 розділу V Положення № 1130).
Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (пункт 56.1 статті 56 розділу ІІ Кодексу).
У разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації (пункт 184.6 статті 184 розділу V Кодексу та абзац перший підпункту 5.12 пункту 5 розділу V Положення № 1130).
Якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону(пункт 184.7 статті 184 розділу V Кодексу).
У разі якщо платник податку, реєстрація якого анулюється, має податкові зобов’язання за результатами останнього податкового періоду, то відповідно до пункту 184.8 статті 184 розділу V Кодексу, така сума податку враховується в суму зменшення бюджетного відшкодування, а в разі його відсутності у строки, визначені цим Кодексом, платник зобов’язаний погасити суму податкових зобов’язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, залишатиметься така особа зареєстрованою як платник цього податку на день сплати такої суми податку чи ні.
З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних (пункт 184.5 статті 184 розділу V Кодексу та абзац третій підпункту 5.12 пункту 5 розділу V Положення № 1130).
Крім того, абзацом двадцять третім підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу визначено, що платники ПДВ тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року з показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (зі змінами) (далі – Порядок № 21), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289.
Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 21 визначено, що звітний (податковий) період визначається у порядку, встановленому статтею 202 розділу V Кодексу, що дорівнює одному календарному місяцю, зокрема з урахуванням особливостей якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Податкова звітність подається до контролюючого органу особою, яка зареєстрована платником ПДВ, згідно з вимогами розділу V Кодексу, за винятком, зокрема декларації за останній звітний (податковий) період у разі анулювання реєстрації платником податку (пункт 7 розділу І Порядку № 21).
Податковим обов’язком, відповідно до статті 36 розділу І Кодексу, визначається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку/збору в порядку та у строки визначені Кодексом.
Підставами для припинення податкового обов’язку, зокрема, є втрата особою ознак платника, які визначені Кодексом (стаття 37 розділ І Кодексу).
Разом з цим, підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І Кодексу передбачено, що контролюючі органи, мають право зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об’єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу, то відповідно до підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 розділу ІІ Кодексу контролюючий орган, зокрема зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань.
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні(абзац перший підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Порядок), та переліки документів на підтвердження, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303, який набрав чинності 06.09.2022.
Платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 розділу ІІ Порядку, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов’язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов’язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов’язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи (пункт 7 розділу ІІ Порядку).
За даними інформаційно-комунікаційних систем ДПС на дату розгляду звернення, Господарство не подавало заяву щодо неможливості виконання податкових обов’язків.
Щодо питання 1
У разі анулювання реєстрації особи як платника ПДВ останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.
Враховуючи те, що Господарству анульовано реєстрацію платником ПДВ 20.07.2023, тому за попередньою реєстрацією платником ПДВостаннім звітним (податковим) періодом, бувлипень 2023 року, тому у Господарства втрачено право щодо подання податкової звітності за попередньою реєстрацією платником ПДВ.
Щодо питання 2
У Господарства відсутні підстави щодо права декларування та відповідно отримання бюджетного відшкодування ПДВ з лютого 2022 року по червень 2023 року – період перебування Господарством платником ПДВ за попередньою реєстрацією.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |