Державна податкова служба України розглянула звернення щодо заповнення у податкових накладних коду товару згідно з УКТ ЗЕД і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство виробляє товари із сировини, ввезеної на митну територію України за кодом згідно з УКТ ЗЕД 1604 32 00 00. Результатом виробництва є товар, вироблений на митній території України, при цьому код такого товару згідно з УКТ ЗЕД відповідає коду, за яким була ввезена сировина для виробництва такого товару (1604 32 00 00).
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи можливо при реалізації на митній території України такого самостійно виготовленого товару зазначати його код згідно з УКТ ЗЕД не повністю, а на рівні перших чотирьох цифр (у тому числі якщо сировина для виробництва такого товару не була ввезена на митну територію України безпосередньо виробником, а придбана таким виробником у іншого суб’єкта господарювання - імпортера)?;
2) якщо у складі такого самостійно виготовленого товару наявна значна складова імпортованого товару (сировини), то чи потрібно у податковій накладній при продажу такого самостійно виготовленого товару заповнювати графу 3.2 «Ознака імпортованого товару»?
Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою.
Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ визначено перелік обов’язкових реквізитів, які підлягають відображенню у податковій накладній, зокрема, код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - ДКПП). Платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
Згідно з пунктом 16 Порядку № 1307 до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, зокрема до граф 3.1, 3.3 - код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП.
Графи 3.1, 3.3 заповнюються на всіх етапах постачання товарів/послуг. У разі постачання товару заповнюється графа 3.1, в якій зазначається код товару згідно з УКТ ЗЕД.
При цьому код згідно з УКТ ЗЕД зазначається на рівні позиції, підпозиції, категорії, підкатегорії відповідно до Закону України «Про Митний тариф України».
У разі постачання товару, ввезеного на митну територію України, у графі 3.2 податкової накладної проставляється позначка «Х». Графа 3.2 заповнюється на всіх етапах постачання товару.
Порядок визначення країни походження товару та критерії достатньої переробки товару визначено главою 6 Митного кодексу України, згідно зі статтею 36 якої країною походження товару вважається країна, в якій:
товар був повністю отриманий;
товар був підданий останнім економічно обґрунтованим виробничим та технологічним операціям з переробки, що призвели до виробництва нового товару або є важливою стадією виробництва, за умови виконання в цій країні критеріїв достатньої переробки, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Якщо стосовно конкретного товару критерії достатньої переробки не встановлено, застосовується правило, згідно з яким країна походження товару визначається за країною походження використаних при переробці матеріалів з найбільшою вартістю.
Щодо питання 1
З урахуванням норм пункту 201.1 статті 201 ПКУ та пункту 16
Порядку № 1307, платники податку мають право зазначати у податковій накладній, що складається за операцією з постачання товарів, код товару згідно з УКТ ЗЕД неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду (крім, зокрема, випадків постачання товарів, ввезених на митну територію України).
Для товарів, ввезених на митну територію України, код товару згідно
з УКТ ЗЕД повинен зазначатись у податковій накладній повністю за всім ланцюгом постачання таких товарів до моменту їх продажу кінцевому споживачу або до моменту, коли такі товари перетворюються в інший товар або стають частиною нового в результаті виробництва, обробки, переробки тощо.
Якщо з імпортованих товарів були вироблені інші види продукції, при виробництві якої такі товари були піддані достатній обробці/переробці на митній території України, то вироблені, оброблені/перероблені товари вважаються товарами українського походження, а тому у податковій накладній, що складається при постачанні таких товарів, код згідно з УКТ ЗЕД зазначається не менше ніж чотири перші цифри.
При складанні податкової накладної за операціями з постачання товарів платник податку самостійно визначає відповідність таких товарів певному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД, затвердженому Законом України «Про Митний тариф України».
Щодо питання визначення відповідності товарів (продукції) власного виробництва певному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД та зазначення такого коду, зокрема, у податкових накладних, які складаються платником під час здійснення операцій з постачання самостійно виготовлених товарів, при виробництві яких були використані імпортовані товари, ДПС повідомляє, що платник податку самостійно визначає відповідність таких товарів певному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД, а також чи вважається такий самостійно виготовлений товар виробленим на митній території України (з урахуванням вимог щодо дотримання критеріїв достатньої переробки імпортованих товарів).
У разі виникнення необхідності платник податку з питання визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД може звернутися до Торгово-промислової палати України (її регіональних відділень) або науково-дослідного інституту судових експертиз.
Щодо питання 2
Пунктом 16 Порядку № 1307 передбачено, що у податкових накладних, що складаються за операціями з постачання товарів, які були ввезені на митну територію України, ознака імпортованого товару у вигляді позначки «Х» проставляється у графі 3.2 податкової накладної на всіх етапах постачання такого товару.
Згідно зі статтею 36 ПКУ платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |