Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянулаВаше звернення ( ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є зареєстрованийяк платник єдиного податку другої групи. Основний вид діяльності – «Діяльність у сфері фотографії» (КВЕД 74.20). Найманих працівників не має. Діяльність проводить на території України, про що вказано в заяві на застосування спрощеної системи оподаткування та отримано Витяг з реєстру платників єдиного податку ( ).
До ( ) користувався пільгою зі сплати єдиного податку, визначеною п 9.1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, яка дозволяла платникам першої та другої груп сплачувати єдиний податок на добровільних засадах. Після прийняття Закону України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219) вказана пільга була скасована для окремих платників податків і така можливість добровільної сплати з ( ) залишилася тільки для тих фізичних осіб – підприємців, податкова адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях та територіях бойових дій.
Місце реєстрації – весь Маріупольський район Донецької області, на жаль, до цього часу перебуває в тимчасовій окупації відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі – Перелік), затвердженийнаказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Українивід 22.12.2022 № 309. Здійснити перереєстрацію на іншу територію України на даний момент немає змоги, так як постійного місця проживання чи родичів, які б мали у власності нерухомість, в якій могли б зареєструвати, теж.
Специфіка роботи () полягає в тому, що часто змінюю місце перебування, інколи зупиняюсь на декілька днів чи тижнів в тимчасових помешканнях (наприклад, хостелах, зйомних квартирах, у друзів), тому отримати довідку внутрішньо переміщеної особи та здійснити перереєстрацію фізичної особи – підприємця не можє.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чи можна користуватися вказаною пільгою і сплачувати (чи не сплачувати) авансові внески з єдиного податку на добровільних засадах до моменту деокупації території Маріупольського району і внесення відповідних змін в Порядок чи до внесення інших змін в податкове законодавство?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу, ст. 295 Кодексуякої врегульовані порядок нарахування та строки сплати єдиного податку.
Згідно з п. 295.1 ст. 295 Кодексу платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Разом з тим Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, згідно з абзацом першим п.п. 9.1 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок.
Таким чином, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої групи мали право самостійно приймати рішення щодо сплати/несплати єдиного податку.
Разом з тим Законом № 3219 внесено зміни з 01.08.2023, зокрема, положення підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктами 11 та 12.
Так, відповідно до п. 11 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу установлено, що з 01 серпня 2023 року фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
При цьому такі особи не заповнюють декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 11 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу єдиний податок не сплачувався.
Таким чином, як вбачається зі змісту абзацу першого п. 11 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу однією з умов, яка надає платникам єдиного податку першої та другої групи право не сплачувати єдиний податок, є знаходження їх податкової адреси на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації. При цьому абзац перший п. 11 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не містить обмежень щодо можливості скористатись таким правом, за умови дотримання вказаної вище умови, для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку, зареєстрованих у 2023 році.
Звертаємо увагу, що право не сплачувати єдиний податок, надане платникам єдиного податку першої та другої груп п. 11 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, не розповсюджується на фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої та другої груп, які зареєструвалися на території, визначеній Переліком, вже після визначених Перелікомдат виникнення можливості бойових дій/початку бойових/тимчасової окупації.
Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку(абзац шостий п. 11 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Перелік визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку (абзац сьомий п. 11 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Отже, згідно Переліку вся територія Маріупольського району визначена як тимчасово окупована Російською Федерацією територія з 05.03.2022.
Враховуючи викладене, оскільки Ви зареєструвалися як фізична особа – підприємець ( ) року, тобто вже після визначеної Перелікомдати початку тимчасової окупації, то сплата єдиного податку здійснюється Вами у порядку та у терміни, визначені главою 1 розділу XIV Кодексу без урахування положень п. 11 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |