X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.02.2024 р. № 1009/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненнящодо особливостей реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі –Кодекс) повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що реєстрацію в ЄРПН податкових накладних, складених ним у червні-вересні 2022 року на операції з постачання автотранспортних послуг, було зупинено.

В той же час звернення не містить  інформації щодо рішення комісії/суду про реєстрацію/відмову у реєстрації в ЄРПН податкових накладних, матеріалів оскарження наведених рішень в адміністративному або судовому порядку, матеріалів щодо набрання законної сили рішень суду.

Крім того, Товариством повідомлено, що воно планувало перейти на спрощену систему оподаткування з особливостями оподаткування, встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, так за даними інформаційно-комунікаційних систем ДПС, Товариством  08.12.2022 подано заяву на право застосування спрощеної системи оподаткування з особливостями оподаткування, встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу та з 01.08.2023 йому автоматично відновлено права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію  з таких питань:

1. Яким чином відбувається реєстрація в ЄРПН податкових накладних, реєстраціяяких була зупинена,  у разі позитивного рішення комісії ДПС щодо реєстрації податкових накладних, за умови перебування Товариствана спрощеній системі оподаткування з особливостями оподаткування, встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу?

2. Яким чином відбувається реєстрація в ЄРПН податкових накладних, реєстрація яких була зупинена, у разі відмови у реєстрації податкових накладних за рішенням комісії ДПС та оскарження Товариством такого рішення в судовому порядку, за умови перебування Товариства на спрощеній системі оподаткування з особливостями оподаткування, встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.

Правила формування податкових зобов’язань, податкового кредиту з ПДВ та складання податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної і їх реєстрація в ЄРПН визначено статтями 187, 198 і 201 розділу VКодексу.

Пунктом 201.1 статті 201 розділу V Кодексу передбачено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 розділу V Кодексу реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування  в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від  29 грудня 2010 року № 1246  (далі – Порядок № 1246).

Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрація яких зупинена, реєструються у день настання однієї з подій визначених пунктом 19 Порядку № 1246:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до ЄРПН на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог Порядку № 1246.

Датою внесення відомостей до ЄРПН вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (пункт 20 Порядку № 1246).

Тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV Кодексу застосовувались з урахуванням особливостей, визначених відповідно до Закону  України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану»,враховуючи зміни внесені Законом України від 30.06.2023 № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».

Відповідно підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, встановлено, що платники єдиного податку третьої групи, які використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, звільнялись від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ була призупиненою.

Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу розумілося, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, призупинялись права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.

Відповідно до підпункту91.1пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.

Щодо питань 1 та 2

З огляду на зазначене, та враховуючи норми чинного законодавства, реєстрація в ЄРПН зупинених податкових накладних, відбувається у день настання однієї з подій або прийнятого рішення комісії ДПС або набрання рішенням суду законної сили, починаючи з дати відновлення прав та обов’язків, встановлених розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу, які були призупинені на період перебування Товариства на спрощеній системі оподаткування з особливостями оподаткування, встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.

Слід зазначити, що на підставі підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово до 01.08.2023 зупинявся перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу.