Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо питань оподаткування при здійсненні реорганізації шляхом приєднання, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство 1 (правонаступник) повідомило, що є сільськогосподарським товаровиробником, який займається вирощуванням органічної сільськогосподарської продукції, є платником єдиного податку четвертої групи та платником податку на додану вартість.
Товариство 2 (підприємство, яке приєднується) є сільськогосподарським товаровиробником, який займається вирощуванням органічної сільськогосподарської продукції, є платником єдиного податку четвертої групи та платником податку на додану вартість, у 2024 році планує здійснити реорганізацію шляхом приєднання до Товариства 1 з переходом усіх прав та обов'язків.
З моменту прийняття рішення зборами учасників Товариства 2 до складання акту приймання - передачі балансових рахунків, цінностей та активів та переходу прав та обов’язків правонаступника (Період 1), Товариство 1 планує надавати послуги Товариству 2 по обробці сільськогосподарських угідь (оранка, глибоке рихлення, дискування, культивація, посів, збір врожаю), зберігання врожаю на підставі договору про надання послуг.
Товариство 2 - сільськогосподарський товаровиробник, який має орендовану землю, в тому числі у фізичних осіб (пайщиків). В період з моменту підписання акту приймання - передачі до акту передачі балансових рахунків, цінностей та активів та до внесення відомостей про припинення Товариства 2 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) (Період 2) Товариство 1 забезпечує виконання та фінансування усього комплексу польових робіт.
Враховуючи вищевикладене, Товариство 1 просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Щодо першого та другого питань
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення визначений Цивільним кодексом України (далі - ЦКУ).
Відповідно до частини першої ст. 104 ЦКУ юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.
Статтею 107 ЦКУ визначено порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення.
Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом (частина третя ст. 107 ЦКУ).
При цьому, частиною п’ятою ст. 104 ЦКУ визначено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до ЄДР запису про її припинення.
Комісія з припинення юридичної особи після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог складає передавальний акт, зокрема, у разі приєднання, який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов’язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення.
Пунктами 3, 6 ст. 4 розділу І Закону України від 15.05.2003 №755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» визначено, що у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в ЄДР, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в ЄДР, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) для цілей гл. 1 розд. XIV Кодексу – це продукція/товари, що підпадають під визначення груп 1 – 24 Українського класифікатора товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі – УКТ ЗЕД), якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах) для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання (п.п. 14.1.234 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Дохід сільськогосподарського товаровиробника, отриманий від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції), включає, зокрема, доходи, отримані від реалізації сільськогосподарської продукції, що вироблена із сировини власного виробництва на давальницьких умовах, незалежно від територіального розміщення переробного підприємства (пп. 298.8.3 п. 298.8 ст. 298 Кодексу).
Враховуючи, що Товариство 1 є правонаступником в рамках процедури реорганізації, то відповідно доходи, які отримані від надання послуг для Товариства 2 до завершення процедури припинення, не є доходами від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, так як Товариство 2 вважається припиненим з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (п. 5 ст. 104 ЦКУ).
Це питання стосується і активів, отриманих за актом приймання – передачі, так як до дати припинення Товариства 2 активи належать йому, тому використовувати їх в господарській діяльності Товариство 1 - правонаступник не мав законних підстав.
Щодо третього питання
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам Кодексу та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу (п. 291.3 ст. 293 Кодексу).
Об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площі сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебувають у власності сільськогосподарського товаровиробника або надані йому у користування, у тому числі на умовах оренди (п. 292¹.1 ст. 292¹ Кодексу).
Відповідно до п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Кодексу сільськогосподарські товаровиробники для переходу або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року, зокрема, Розрахунок за формою, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 № 772 «Про затвердження Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.04.2012 за № 510/20823 зі змінами та доповненнями.
Джерелом інформації при складанні Розрахунку є дані бухгалтерського обліку.
Відображення операцій в бухгалтерському обліку здійснюється відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.12.1999 за № 892/4185, зі змінами та доповненнями, або якщо підприємство веде облік за спрощеною формою - відповідно до спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.04.2001 № 186, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.05.2001 за № 389/5580, зі змінами та доповненнями.
Загальна сума доходу визначається відповідно до вимог Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 «Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за № 860/4153, зі змінами та доповненнями (далі – НП(С)БО 15).
Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (абз. перший п. 5 НП(С)БО 15).
Враховуючи, що дохід у Товариства 1 по договору про надання послуг Товариству 2 виникає до припинення державної реєстрації Товариства 2, такий дохід не відноситься до доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, а враховується у загальній сумі доходу сільськогосподарського товаровиробника.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |