Державна податкова служба України розглянула звернення щодо строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємством було нараховано податкові зобов’язання з ПДВ за операціями, здійсненими у лютому та березні 2022 року, відображено такі податкові зобов’язання у податкових деклараціях з ПДВ за вказані звітні періоди та сплачено відповідні суми податку до бюджету.
Надалі Підприємство перейшло на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу (далі – спрощена система оподаткування за ставкою 2 відсотки). При цьому у зверненні надано суперечливу інформацію щодо періоду перебування Підприємства на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 відсотки, а саме зазначено, що Підприємство перейшло на таку спрощену систему оподаткування з 01.04.2023 та перебувало на ній до 01.08.2022.
До переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки Підприємством не були зареєстровані в ЄРПН податкові накладні за зазначеними вище операціями з постачання товарів/послуг, здійсненими у лютому та березні 2022 року покупцю - неплатнику ПДВ та покупцю, який на дату здійснення операції був платником ПДВ, а надалі обрав спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки.
Після відновлення реєстрації платником ПДВ Підприємство не зареєструвало зазначені податкові накладні в ЄРПН у визначений ПКУ термін. Їх реєстрація в ЄРПН була здійснена після скасування спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 відсотки та відновлення реєстрації покупця платником ПДВ.
З урахуванням описаних у зверненні обставин Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1-2) щодо термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених у лютому-березні 2022 року на неплатника ПДВ та на платника ПДВ, який надалі перейшов на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки;
3) щодо порядку застосування пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ;
4) яким чином розрахувати строк порушення термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, зазначених у зверненні?
Водночас, зважаючи на наявність у зверненні суперечливої інформації щодо терміну перебування Підприємства на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 відсотки, ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо питань, порушених у зверненні.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено розділом ХІV та підрозділом 8 розділу ХХ ПКУ.
Відповідно до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV ПКУ застосовувалися з урахуванням особливостей, визначених зазначеним пунктом.
Згідно з підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які використовували спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, звільнялися від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ була призупиненою.
Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовували спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, призупинялися права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ на період використання особливостей оподаткування, встановлених підпунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.
Відповідно до пунктів 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у вказаному пункті.
Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ встановлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, зокрема, щодо реєстрації в ЄРПН такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки (спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки), звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки, за умови виконання ними таких податкових обов'язків щодо реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 відсотки.
Платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (підпункт 69.11 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ встановлено тимчасові терміни реєстрації в ЄРПН податкових накладних, які діють протягом дії воєнного стану в Україні та застосовуються до податкових накладних / розрахунків коригування, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу ХХ «Прикінцеві положення» ПКУ щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року).
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, встановлюється у розмірі, визначеному пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2
Терміни реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених у лютому-березні 2022 року особами, які надалі перейшли на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, встановлено підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, зокрема, для платників, які перейшли на спрощену систему оподаткування до 16.07.2022, - протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 відсотки. У разі дотримання зазначених термінів такі платники податків звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків щодо реєстрації в ЄРПН таких податкових накладних.
Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ не визначено окремих термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених у зазначених вище періодах на покупців - неплатників ПДВ або на покупців, які на дату здійснення операції та відповідно складання податкової накладної були платниками ПДВ, а надалі перейшли на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки. Отже, реєстрація таких податкових накладних повинна бути здійснена у терміни, визначені підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ - протягом 60 календарних днів з дня переходу постачальника на загальну систему оподаткування.
Щодо питання 3
Штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовуються у разі порушення платником податку граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, тобто із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року.
У разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених у лютому та березні 2022 року, штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, не застосовуються (застосовуються загальні норми ПКУ щодо відповідальності за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування).
Щодо питання 4
Податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН несвоєчасно у разі порушення встановлених ПКУ термінів реєстрації в ЄРПН такої податкової накладної.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |