X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.03.2024 р. № 1075/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення                               щодо застосування норм, визначених пунктом 64 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариством опрацьовуються окремі питання щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 64 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома).

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) і 2) чи застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 64 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту транспортних засобів і який порядок застосування такого режиму звільнення в описаній у зверненні ситуації?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

З 01.01.2023 набрав чинності Закон України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX «Про Митний тариф України» (далі – Закон № 2697), яким встановлено митний тариф України та, відповідно, затверджено нові коди товарів згідно з УКТ ЗЕД (версії 2022 року).

Відповідно до статті 1 Закону № 2697 митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.

Коди товарів згідно з УКТ ЗЕД (версії 2022 року) застосовуються, починаючи з 01.01.2023.

При цьому окремі позиції кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД (версії 2022 року), визначених у митному тарифі України, встановленому Законом № 2697, зазнали змін у порівнянні з кодами товарів згідно з УКТ ЗЕД (версії 2017 року), які були визначені у митному тарифі України, встановленому Законом України від 04 червня 2020 року № 674-IХ «Про Митний тариф України» зі змінами і доповненнями, чинному до 31.12.2022 (включно).

Наказом Державної митної служби України від 23.11.2022 № 513, який набрав чинності з 01.01.2023, затверджено Перехідні таблиці від УКТ ЗЕД версії 2017 року до УКТ ЗЕД версії 2022 року.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «в» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з:

постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ;

ввезення товарів на митну територію України.

Відповідно до пункту 64 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово,  до 01 січня 2026 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції із ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарній підпозиції 8701 20 (виключно сідельні тягачі для автомобільних напівпричепів), у товарних підкатегоріях 8703 80 10 10, 8703 80 90 10, 8704 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД (в тому числі вироблених в Україні).

Разом з цим ДПС інформує, що 16.01.2024 Верховною Радою України було прийнято Закон України від 16 січня 2024 року № 3553-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо приведення деяких норм у відповідність із Законом України «Про Митний тариф України» та уточнення окремих положень», який набирає чинності з 01.03.2024, відповідно до норм якого, зокрема, приведено у відповідність із Законом № 2697 товарні підпозиції та товарні підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що визначені у пункті 64 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Щодо питань 1 і 2

Питання щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 64 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту транспортних засобів не належать до компетенції ДПС.

Водночас, з таких питань, а також щодо класифікації товарів, визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД та встановлення відповідності назв і кодів товарів з метою застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пункту 64 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, назвам і кодам товарів, наявним в УКТ ЗЕД (версії 2022 року), ДПС рекомендує звернутися до Державної митної служби України як до центрального органу виконавчої влади, одними із завдань якого є:

організація та здійснення ведення обліку і адміністрування митних та інших платежів (у тому числі ПДВ із ввезених на митну територію України товарів (продукції)), контроль за справлянням яких законом покладено на Державну митну службу України, забезпечення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати у повному обсязі платниками податків до відповідного бюджету під час переміщення товарів через митний кордон України та після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення;

надання консультацій з питань практичного застосування окремих норм законодавства з питань митної справи відповідно до Митного кодексу України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).