X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.03.2024 р. № 1077/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє наступне.

У своєму зверненні платник податків повідомляє, що практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов’язана
із застосуванням та правильним виконанням вимог статті 392 Кодексу, зокрема, щодо особливостей розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії з урахуванням абзацу п’ятого пункту 54 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи потрібно під час складання Звіту про контрольовані іноземні компанії за звітний період, що розпочинається з 1 січня 2022 року, застосовувати підпункти 392.3.2.1-392.3.2.4 підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392Кодексу?

2. Чи потрібно під час складання Звіту про контрольовані іноземні компанії за звітний період, що розпочинається з 1 січня 2022 року, відображати інформацію в пунктах 31-34 Звіту?

Щодо питань першого-другого

Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392Кодексу).

Відповідно до підпункту 392.3.1 пункту 392.3 статті 392 Кодексу для цілей статті 392 Кодексу скоригованим прибутком контрольованої іноземної компанії визнається прибуток контрольованої іноземної компанії до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – заперіоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються контрольованою іноземною компанією, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.

При цьому згідно з підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 Кодексу при розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії враховуються особливості, передбачені, зокрема, підпунктами 392.3.2.1-392.3.2.4 підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 Кодексу:

фінансовий результат від операцій контрольованої іноземної компанії з цінними паперами, іншими корпоративними правами, деривативами розраховується з урахуванням особливостей, передбачених підпунктом392.3.2.1підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 Кодексу;

витрати контрольованої іноземної компанії від уцінки необоротних активів (основних фондів та нематеріальних активів) визнаються виключно в момент реалізації (відчуження) таких необоротних активів або у разі проведення дооцінки таких необоротних активів у межах суми проведеної дооцінки;

витрати контрольованої іноземної компанії на нарахування процентів за борговими зобов’язаннями враховуються у сумі, що не перевищує 30 відсотків суми фінансового результату до оподаткування, фінансових витрат та суми амортизаційних відрахувань контрольованої іноземної компанії за даними фінансової звітності звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів.

Під час обрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії не враховуються витрати на формування резервів за сумнівною заборгованістю, іншою дебіторською заборгованістю, а також доходи від розформування зазначених резервів.

Витрати на списання безнадійної заборгованості враховуються виключно у випадку, якщо така заборгованість відповідає ознакам, передбаченим підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Кодексу;

доходи і витрати контрольованої іноземної компанії за операціями з нерезидентами – пов’язаними особами, нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, а також з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, визначаються з дотриманням принципу «витягнутої руки».

У звіті про контрольовані іноземні компанії відображається перелік операцій із нерезидентами – пов’язаними особами, нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу, а також з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до
переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу.

Водночас пунктом 54 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлені особливості застосування положень про оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії протягом перехідного періоду, зокрема, підпункти 392.3.2.1-392.3.2.4 підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 Кодексу застосовуються щодо звітних періодів, що розпочинаються з 1 січня 2023 року.

Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року.

Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До Звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про контрольовані іноземні компанії, скорочену форму Звіту про контрольовані іноземні компанії та Порядок заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).

У Звіті про контрольовані іноземні компанії та в Порядку чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення. Графи Звіту про контрольовані іноземні компанії, в яких є показники для декларування підлягають заповненню.

Так, у графі 31 зазначається перелік операцій контрольованої іноземної компанії із нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами. Інформація зазначається по кожній операції окремо.

У графі 32 зазначається перелік операцій контрольованої іноземної компанії із нерезидентами – пов’язаними особами, з повним переліком операцій, повним найменуванням нерезидента, назви держави (території), коду країни та коду платника податку, заповнюється аналогічно графі 31. Інформація зазначається по кожній операції окремо.

У графі 33 зазначається перелік операцій контрольованої іноземної компанії з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу, з повним переліком операцій, повним найменуванням нерезидента, назви держави (території), коду країни та коду платника податку, заповнюється аналогічно графі 31. Інформація зазначається по кожній операції окремо.

У графі 34 зазначається сума прибутку контрольованої іноземної компанії, отриманого від постійного представництва в Україні, з найменуванням постійного представництва та кодом платника податку.

У разі наявності протягом звітного періоду більше одного постійного представництва, від якого отримано суму прибутку, суми таких прибутків зазначаються в наступних рядках таблиці у довільному порядку по кожному постійному представництву.

Таким чином, зурахуванням особливостей застосування положень про оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії протягом перехідного періоду,визначених пунктом 54 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, підпункти 392.3.2.1-392.3.2.4 підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 Кодексу не підлягають застосуванню до звітного періоду, що розпочинається з 1 січня 2022 року, що надає право платнику податків не відображати інформацію в графах 31-34 Звіту про контрольовані іноземні компанії за 2022 звітний рік.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.