Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, Товариство виконує ремонтні роботи на автомобілях, що належать фізичним особам та отримали пошкодження, зокрема, внаслідок дорожньо-транспортних пригод. Замовником таких робіт виступає власник автомобіля. Проте оплата вартості здійснюється страховою компанією в рамках виплати страхового відшкодування.
В окремих випадках сума отриманого страхового відшкодування, перерахованого страховою компанією, перевищує фактичну вартість ремонтних робіт. При цьому фізичні особи як замовники робіт мають право звернутися до Товариства з вимогою про повернення надмірно сплачених коштів, перерахованих як оплату за ремонтні роботи.
Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чи виступає Товариство в якості податкового агенту з податку на доходи фізичних осіб у випадку, якщо Товариство здійснює повернення фізичній особі – замовнику ремонтних робіт сум, що були надмірно сплачені за виконання ремонтних робіт після перерахунку вартості таких робіт, якщо оплата вартості цих робіт здійснювалася страховою компанією в рамках виплати страхового відшкодування, зокрема, за договорами страхування, укладеними між фізичною особою – замовником та страховою компанією?
Відносини у сфері страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів регулюються Законом України від 01 липня 2004 року № 1961-IV «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі – Закон № 1961), згідно з п. 22.1 ст. 22 якого у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров’ю, майну третьої особи.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу.
Відповідно до п. 162.1 ст. 162 Кодексу платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку встановлено ст. 165 Кодексу, згідно з п.п. «в» п.п. 165.1.27 п. 165.1 якої до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податку за договором страхування від
страховика-резидента або страховика-нерезидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення, та сума страхових (регламентних) виплат, страхових відшкодувань, що здійснюються Моторним (транспортним) страховим бюро України відповідно доЗакону № 1961, у разі виконання таких умов, зокрема, під час страхування цивільної відповідальності сума страхового відшкодування, а під час страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів – сума страхових (регламентних) виплат, страхових відшкодувань, що здійснюються Моторним (транспортним) страховим бюро України відповідно доЗакону № 1961 не може перевищувати розмір шкоди, фактично заподіяної вигодонабувачу (бенефіціару), що визначається за звичайними цінами на дату такої страхової виплати.
Порядок застосування, зокрема,п.п. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 Кодексу визначається Національним банком України та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку згідно з розподілом повноважень, визначених законодавством про регулювання ринків фінансових послуг (п.п. 165.1.28 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 24.12.2010 № 997 затверджено Порядок застосування п.п. 165.1.27 та 165.1.28 п. 165.1 ст. 165 розділу IV Кодексу щодо страхових виплат, страхових відшкодувань, викупних сум та пенсійних виплат, отримуваних платником податку за договорами страхування, недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу та довірчого управління (далі – Порядок).
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку передбачено умови, за яких сума страхового відшкодування, отримана платником податку від страховика-резидента при страхуванні цивільної відповідальності, визначена п.п. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 розділу IV Кодексу, не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Водночас п. 164.2 ст. 164 Кодексу визначено перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Податковий агент, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Враховуючи викладене, якщо сума страхового відшкодування, яка була нарахована (виплачена) страховою компанією – страховиком за договором страхування цивільної відповідальності, на користь фізичної особи – страхувальника, перераховувалася на рахунок Товариствадля проведення ремонтних робіт на автомобілях, що належать фізичним особам та отримали пошкодження, зокрема, внаслідок дорожньо-транспортних пригод, то така сума не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника – фізичної особи за умови дотримання вимог п.п. 165.1.27 п. 165.1
ст. 165 Кодексу та Порядку, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.
Разом з тим, якщо Товариством виплачується фізичній особі – замовнику ремонтних робіт дохід у вигляді надмірно сплачених страховою компанією коштів за виконання ремонтних робіт, то сума такого доходу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб. При цьому Товариство зобов’язане виконати всі функції податкового агента, визначені Кодексом.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |