Головне управління ДПС у Чернігівській області за результатами розгляду звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо порядку визначення доходу платника єдиного податку третьої групи у разі придбання облігацій внутрішньої державної позики та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що має вільні кошти, які хоче розмістити з метою отримання додаткового доходу. Обслуговуючий банк пропонує придбати облігації внутрішньої державної позики.
Платник просить надати роз’яснення з наступного питання: чи може Товариство, платник єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків придбати облігації внутрішньої державної позики з метою отримання доходу? Чи оподатковуються такі доходи за ставкою 5 відсотків?
Відповідно до п.п. 14.1.44¹ п. 14.1 ст. 14 Кодексу державні цінні папери – облігації внутрішніх і зовнішніх державних позик та казначейські зобов’язання України, розміщені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів,
регулює Закон України від 23 лютого 2006 року № 3480-ІV «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» (далі – Закон № 3480).
Відсоткові облігації – це облігації, за якими передбачається виплата відсоткових доходів або за якими відсоткова ставка дорівнює нулю.
Дисконтними облігаціями визнаються облігації, що розміщуються за ціною, нижчою за їхню номінальну вартість. Різниця між ціною придбання та номінальною вартістю облігації, яка виплачується власнику облігації під час її погашення, становить дохід (дисконт) за облігацією.
Частиною третьої ст. 16 Закону № 3480 визначено, що облігації внутрішньої державної позики – це цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішніх ринках капіталу і підтверджують зобов’язання України щодо відшкодування пред’явникам цих облігацій їхньої номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено гл. 1 розд. XIV Кодексу.
Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Платники єдиного податку третьої групи – юридичні особи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п.п. 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу (абзац третій п. 296.1 ст. 296 Кодексу).
Такий облік ведеться за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності визначає Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за № 860/4153 (далі – НП (С) БО № 15).
Відповідно до п. 5 НП(С) БО № 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Повернення коштів (номінальна вартість) при погашенні облігації внутрішньої державної позики на поточний рахунок юридичної особи не призводить до зростання власного капіталу юридичної особи.
Враховуючи зазначене, до складу доходу юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи у разі придбання відсоткових облігацій включається сума відсоткового доходу, дисконтних облігацій – різниця між ціною придбання та номінальною вартістю облігації, яка виплачується власнику облігації під час її погашення (дисконт).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |