X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.03.2024 р. № 1130/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба Українирозглянула звернення на отримання індивідуальної податкової консультації ТОВ «» (далі – Товариство) щодо окремих питань обліку заборгованості за договором позики та, керуючись ст. 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство 27.04.2023 отримало безвідсоткову фінансову позику зі строком погашення через 365 календарних днів. На 364 день сторонами Договору позики (далі – Договір) було прийнято рішення щодо продовження строку дії договору ще на 12 календарних місяців. Товариство визнає зобов’язання поточним, оскілки на найближчу дату балансу строк його погашення становив менше року.

У зв’язку із зазначеним у Товариства виникли наступні питання:

1. Яким  (поточним або довгостроковим) слід визнати поточне зобов’язання на найближчу дату балансу, якщо стало відомо, що строк погашення цього зобов’язання подовжили на строк, який не перевищує 12 місяців з цієї дати балансу? 

2. Які норми НП (С)БО 11 «Зобов’язання», Кодексу або інших законодавчих актів містять методологію розрахунку теперішньої вартості фінансового зобов’язання, такого як безвідсоткова безповоротна фінансова допомога?

Згідно з п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Відображення в обліку операцій з отримання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги,визнання заборгованості за такою позикою  довгостроковою у разі її неповернення впродовждванадцяти календарних місяців з дати балансу, у тому числі у зв’язку з продовження строку дії Договору, здійснюється згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

Особливостей податкового обліку з податку на прибуток підприємств та різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за такими операціями Кодексом не передбачено.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375, встановлено, що Міністерство фінансів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, зокрема, бухгалтерського обліку та аудиту, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері контролю за дотриманням бюджетного законодавства.

Таким чином, питання визнання зобов’язання довгостроковим за договором безвідсоткової поворотної фінансової допомогиу разі її неповернення протягом дванадцяти місяців з дати балансу, належить до компетенції Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).