X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.03.2024 р. № 1141/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку коригування податкових зобов’язань з податку на додану вартість (далі – ПДВ) та, керуючисьстаттею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс)повідомляє.

Як зазначено в зверненні, Товариством відповідно до укладеного договору, предметом якого, є постачання товарів, по факту отримання попередньої оплати за товар від контрагента-покупця, складено та зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних(далі – ЄРПН) та включено до податкових зобов’язань з ПДВ податкової декларації з ПДВ за відповідний звітний (податковий) період, але після отримання попередньої оплати, товар покупцю не був відвантажений і попередня оплата не була повернута, на підставі чого контрагент-покупець звернувся до суду, яким прийнято рішення про повернення Товариством суми попередньої оплати, на підставі судового рішення, приватним виконавцем з Товариства стягнуто на користь контрагента-покупця суму попередньої оплати.

З метою проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ, Товариством складено розрахунок коригування на зменшення суми компенсації вартості до раніше зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної та направлено контрагенту-покупцю, але в зв’язку з відмовою в реєстрації в ЄРПНрозрахунку коригування, провести передбачене податковим законодавством коригування податкових зобов’язань у податковій декларації з ПДВ немає законодавчих підстав.

Практична необхідність в отриманні індивідуальної консультації полягає в практичному застосуванні податкового законодавства, яке направлене на дотримання вимог податкового законодавства, в частині формування податкової звітності з ПДВ, після повернення попередньої оплати за не поставлений товар контрагенту-постачальнику, а саме в наданні роз’яснення на питання щодо:

  1. правомірності дій покупця-контрагента щодо відмови в реєстрації розрахунку коригування на зменшення суми компенсації вартості в ЄРПН;
  2.  приведення у відповідність податкової звітності з ПДВ внаслідок повернення попередньої оплати контрагенту-покупцю за непоставлений товар на підставі рішення суду.

Основні засади господарювання в Україні регулюються Господарським кодексом України та визначаютьгосподарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб’єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємствавільні у виборі предмета договору, визначеннізобов’язань, інших умов господарськихвзаємовідносин, що не суперечатьзаконодавству України(стаття 67 Господарського кодексу України).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).

Відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 розділу ІКодексу у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Іншітерміни, щозастосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленомуіншими законами.

Платник податків зобов’язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 розділу І Кодексу), а також подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 розділу І Кодексу).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснених ними операцій тим, які визначені Кодексом.

Пунктом 44.1 статті 44 розділу I Кодексу встановлено, для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту44.1 статті 44розділу I Кодексу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу.

Статтею 192 розділу V Кодексу встановлено особливості визначення бази оподаткування в окремих випадках (порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту).

Згідно пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на платника податку (покупця), підлягає реєстрації в ЄРПН платником податку(покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, для чого постачальник надсилає в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» складений розрахунок коригування на платника податку (покупця).

Граничні терміни для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН визначені у пункті 201.10 статті 201 розділу V Кодексу, в тому числі для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на платникаподатку(покупця), в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для таких розрахунків коригування визначено термін для реєстрації протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням граничних строків встановлених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, а саме протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Відповідно до підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації у ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Щодо питання 1

Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійсненні господарської діяльності між суб’єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання регулюються Господарським кодексом.

Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. ДПС не втручається у господарські відносини між суб’єктами господарювання та не здійснює оцінки правомірності вчинених або не вчинених дій суб’єктами господарювання.

Щодо питання 2

Постачальник має право зменшити податкові зобов’язаннялише після реєстрації уЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної в залежності від своєчасності реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування на зменшення компенсації вартості товарів/послугплатником податку (покупцем) з урахуванням вищезазначених строків, а саме у звітному (податковому) періоді, в якому такий розрахунок коригування складено (у разі своєчасної реєстрації платником податку (покупцем) або зареєстровано (у разі несвоєчасної реєстрації отримувачем (покупцем).

Платник податку (покупець) зобов’язаний зменшити податковий кредит незалежно від факту отримання ним розрахунку коригування на зменшення або факту його реєстрації в ЄРПН, а саме у звітному (податковому) періоді, в якому відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу виникли підстави для складання такого розрахунку коригування платником податку (продавцем).

Статтею 192 розділу VКодексу визначено обов’язок платника податку (покупця)щодо зменшення податкового кредиту по факту змін по операції з поставки товару або повернення попередньої оплати незалежно від факту реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН (надсилання такого розрахунку коригування для реєстрації в ЄРПН платника податку (продавця), проведення такого коригування податкового кредиту є підтвердженням того, що платник податку (покупець) був обізнаний про необхідність фіксації змін даних операцій в ЄРПН.

Отже, Кодексом визначено необхідність проведення коригування податкових зобов’язань платником податку (продавцем) та податкового кредиту платником податку (покупцем), у разі складання платником податку (продавцем) розрахунку коригування, яким передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг та реєстрація в ЄРПН.

Для платника податку (продавця) Кодексом передбаченоправо на зменшення податкових зобов’язань, при умові реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН, яким передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг платником податку (покупцем) у законодавчо передбачені граничні терміни встановлені для реєстрації таких розрахунків коригування.

Для платника податку (покупця) Кодексом визначено обов’язок щодо зменшення податкового кредиту по факту проведених змін по операції з поставки товару або повернення попередньої оплати, при цьому зменшення податкового кредиту платником податку (покупцем) не залежить від факту реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування складеного на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг платником податку (продавцем).

Кодекс не визначає  для платника податку (покупця) обов’язку щодо реєстрації складеного платником податку (продавцем) розрахунку коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг та направленого платнику податку (покупцю), алевизначає період протягом якого розрахунок коригування має бути зареєстрований в ЄРПН та визначає граничні терміни для реєстрації в ЄРПН таких розрахунків коригування.

Так, відповідно до абзацу другого пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу, розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Кодексом для платника податку (продавця) передбачено механізм на випадок, якщо платником податку (покупцем) не зареєстровано в ЄРПН розрахунок коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів послуг, надісланий для реєстрації в ЄРПН платником податку (продавцем), який забезпечить реєстрацію розрахунку коригування у ЄРПН платником податку (покупцем) (пункту 201.10 статті 201 розділу VКодексу).

Підпункт 201.10 статті 201 розділу VКодексу передбачає, зокрема що у разі порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 статті 201розділу V Кодексу) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому, в тому числі порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН.

До заяви додаються копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Форма заяви про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування (Д7) (додаток 7) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за
№ 159/28289.

Виходячи з форми додатку 7 до декларації у відповідних його графах платнику податку (покупцю) необхідно вказати показники, що підтверджуються первинними документами, копії яких додаються до заяви, а також опис порушень платника податку (покупця), зокрема у разі його відмови зареєструвати розрахунок коригування на зменшення компенсації вартості товарів/послуг в ЄРПН зазначаються номер і дата первинного документа, що засвідчує факт повернення попередньої оплати.

Тобто, відсутність факту реєстрації платником податку (покупцем) розрахунку коригування, який передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, направленого платником податку (продавцем) для подальшої реєстрації в ЄРПН та здійснення відповідних коригувань у податкові звітності з ПДВ, є підставоюдля поданняплатником податку (продавцем)до податкової декларації з ПДВ заяви із скаргою на такого покупця та копій документів, передбачених пунктом 201.10 статті 201 розділу VКодексу, у тому числі документів, що засвідчують факт повернення попередньої оплати.

Водночас, положеннями Кодексу (статтями 1201, 1202 розділу ІІ та пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Кодексу)передбачена відповідальність, зокрема для платника податку (покупця), за порушення граничних термінів встановлених для реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 розділуІІКодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.