X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.03.2024 р. № 1170/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення  Адвокатське бюро щодо питання реалізації власних основних засобів платником єдиного податку  без реєстрації окремого коду КВЕД, та керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Адвокатським бюро повідомлено, що є платником єдиного податку та планує здійснити продаж власних основних засобів, які перебувають на балансі підприємства, але не має відповідних зареєстрованих КВЕДів для здійснення цієї операції.

Адвокатське бюро, посилаючись на норми законодавства, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи передбачено Кодексом обмеження щодо права продажу юридичною особою  - платником єдиного податку власних основних засобів, які перебувають на балансі підприємства, без реєстрації окремого коду КВЕД?
  2. Чи можливий продаж юридичною особою – платником єдиного податку основних засобів, які перебувають на балансі її підприємства, без реєстрації окремого коду КВЕД?
  3. Чи зобов’язана юридична особа  - платник єдиного податку перейти на сплату податку на прибуток підприємств на загальних підставах у разі продажу такою юридичною особою – платником єдиного податку власних основних засобів, які перебувають на балансі підприємства, без реєстрації окремого коду КВЕД?

 

Щодо першого-третього  питання

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Згідно з п. 291.2 ст. 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розд. XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу (абз. 4 п. 296.1 ст. 296 Кодексу).

Відповідно до пп. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Кодексу основні засоби - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20 000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20 000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Товари – матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення (п.п. 14.1.244 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно з п. 292.2 ст. 292 Кодексу при продажу основних засобів юридичними особами – платниками єдиного податку дохід визначається як сума коштів, отриманих від продажу таких основних засобів.  

Якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.

Водночас, відповідно до частини сьомої п.п. 298.2.3 п.298.2 ст.298 Кодексу платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, зокрема, у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів) - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Таким чином, для перебування на спрощеній системі оподаткування Адвокатському Бюро потрібно дотримуватися вимог глави  1 розділу XIV Кодексу,  в тому числі при реалізації основних засобів.

При цьому, оцінка правомірності відображення в податковому обліку  платником єдиного податку господарських операцій може бути здійснена лише в межах податкової перевірки у відповідності до вимог Кодексу.

Разом з тим зазначаємо, необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення усіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення усіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).