X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.03.2024 р. № 1114/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства надіслане листом територіального органу щодо деяких питань перерахування коштів на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – СЕА ПДВ)та, керуючисьстаттею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),повідомляє.

В зверненні зазначено, що контрагентом Товариства на його рахунок в СЕА ПДВперераховано кошти, як оплату за поставлений товар.В зв’язку з чимвиникла необхідність у наданніроз’яснення на такі питання:

  1. яким чином Товариству обліковувати кошти, які надійшли на його рахунок в СЕА ПДВ?;
  2. чи можуть кошти, які надійшли Товариству на рахунок в СЕА ПДВ  бути зараховані як оплатапокупцем за поставлений товар?

Основні засади господарювання в Україні регулюютьсяГосподарським кодексом України та визначаютьгосподарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб’єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов’язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України(стаття 67 Господарського кодексу України).

Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документіввизначених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-ХIV.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 розділу ІКодексу у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Платник податків зобов’язанийвести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 розділу І Кодексу), а також подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 розділу І Кодексу).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснених ними операцій тим, які визначені Кодексом.

Пунктом 44.1 статті 44розділу I Кодексу встановлено, для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту44.1 статті 44розділу I Кодексу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу.

Об’єктом оподаткування ПДВ, відповідно до підпунктів «а» та «б» пункту 185.1 статті185 розділу VКодексу, є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу VКодексу.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше, зокрема дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку.

На дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений Кодексом термін. (пункт201.1статті 201 розділ V Кодексу).

Основні принципи функціонування СЕА ПДВ визначено статтею 2001 Кодексу і підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569).

Рахунок у СЕА ПДВ – церахунок, відкритийплатникуподатку в Казначействі, на який перераховуютьсякошти відповідно до пункту 2001.4 статті 2001розділу VКодексу (пункт 4 Порядку № 569).

Відповідно до пункту 2001.4 статті 2001розділу VКодексуна рахунок у СЕА ПДВплатниказараховуютьсякошти:

а) з рахункуубанку/небанківськомунадавачуплатіжних послуг такого платника в сумах, необхідних для збільшеннярозмірусуми, щообчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті розділу V2001 Кодексу (далі – реєстраційна сума);

б) з рахункуубанку/небанківськомунадавачуплатіжних послуг такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгодженихподатковихзобов’язань з цьогоподатку;

в) з рахунківплатників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведеннярозрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на тепловуенергію, опалення та постачаннягарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;

г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.41 статті 43 розділу ІІ Кодексу;

ґ) вилучені контролюючим органом відповідно до статті 95 розділу ІІ Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ по задекларованих до сплати податкових зобов’язаннях за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначених платником податків у податковій декларації з ПДВ або уточнюючому розрахунку.

Згідно пункту 2001.5 статті 2001 розділу V Кодексу з рахунку у СЕА ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з ПДВ, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов’язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у ЄРПН, над сумою податкових зобов’язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з ПДВ у цьому звітному періоді.

Пунктом 2001.6 статті 2001 розділу V Кодексу визначено, що за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 розділу V Кодексу.

Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в СЕА ПДВ платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов’язань з податку.

На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника, на момент подання заяви зменшується значення реєстраційної суми шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в СЕА ПДВ з рахунку у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника (∑ПопРах).

Перерахування коштів на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (∑ПопРах) не призведе до формування від’ємного значення реєстраційної суми (∑Накл).

Таким чином, платник податкумає право на перерахування коштів з його рахунку в СЕА ПДВ виключно до бюджету в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ та/або на рахунок такого платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника, у розмірі, що перевищує суму задекларованих ним до сплати до бюджету податкових зобов’язань та суми податкового боргу з ПДВ,у тому числі, якщо такі кошти перераховано на такий рахунок в СЕА ПДВ іншим платником податків,у порядку визначеному статтею 2001розділу V Кодексу та Порядку № 569, та за умов відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у ЄРПН, над сумою податкових зобов’язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з ПДВ у цьому звітному періоді, та якщо таке перерахування коштів не призведе до формування від’ємного значення реєстраційної суми (∑Накл).

При цьому, перерахування таких коштів здійснюється відповідно до поданої до контролюючого органу платником податку у складі податкової звітності з ПДВ заяви про таке повернення.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (далі – Порядок № 21).

Згідно з пунктом 10 розділу III Порядку № 21, одним із додатків до декларації з ПДВ є Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (далі – заява).

Заява передбачає заповнення платником податку відомостей щодо суми коштів на рахунку у СЕА ПДВ, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету, лише у разі наявності суми коштів на рахунку у СЕА ПДВ, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету, та якщо прийнято рішення щодо їх перерахування на рахунок платника у банку/ небанківському надавачу платіжних послуг абодо бюджету в рахунок погашення податкового боргу, яке відображено у заяві.

Щодо питання 1та 2

Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи).

Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійсненні господарської діяльності між суб’єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання регулюються Господарським кодексом.

Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.ДПС не втручається у господарські відносини між суб’єктами господарювання та не визначає приналежність коштів отриманих Товариством від його контрагентів.

При отриманні на рахунок в СЕА ПДВ коштів платником податку від іншої особи, з якою у такого платника наявні договірні відносини на предмет постачання товарів/послуг, за умови, що таке отримання коштів є «першою подією», відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу, відповідно платник податку, зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією.

Відповідно до Інформаційно – комунікаційної системи ДПС сума коштів, яка надійшла на рахунок Товариства в СЕА ПДВ від контрагента, як оплата за поставлений товар, зарахована в рахунок сплати податкових зобов’язань з ПДВ нарахованих по податковій декларації з ПДВ за звітний (податковий) період ____2020 року, яка зареєстрована за реєстраційним номером _____.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.