Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення платника податків щодо порядку подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі – повідомлення № 20-ОПП, об’єкти оподаткування), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, організаційна структура юридичної особи складається з центрального апарату, філій, що виділені на окремий баланс, та відділень, що є територіально відокремленими відділеннями.
Відділення не мають окремого балансу. Філії здійснюють організацію, координацію, керівництво, контроль за роботою підпорядкованих безбалансових відділень, у тому числі укладення договорів оренди об’єкта нерухомого майна (його частини) для розміщення відділень.
Філія уповноважена нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок на доходи фізичних осіб – працівників із доходів у вигляді заробітної плати до відповідного бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) філії, підпорядкованих відділень.
Враховуючи викладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
З питань 1 – 3 повідомляємо.
Згідно з пунктом 15.1 статті 15 Кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов’язок зі сплати податків та зборів згідно з Кодексом.
Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов’язку щодо сплати того чи іншого податку та збору (пункт 63.2 статті 63 Кодексу).
Взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, наданих згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (пункт 64.1 статті 64 Кодексу).
Згідно з пунктом 63.3 статті 63 Кодексу з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів оподаткування – неосновне місце обліку.
Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі – Порядок).
Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.
Згідно з пунктом 63.3 статті 63 Кодексу та з пунктом 8.4 розділу VIII Порядку повідомлення № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
Пунктом 8.2 розділу VIII Порядку визначено, що відокремлені підрозділи юридичної особи подають інформацію про об’єкти оподаткування, що знаходяться на їх балансі.
Юридична особа інформує про всі об’єкти оподаткування крім тих, відомості щодо яких надані до відповідних контролюючих органів відокремленими підрозділами такої юридичної особи.
Згідно з пунктом 8.3 розділу VIII Порядку якщо у платника податків відбувається реєстрація, створення чи відкриття об’єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, такий платник податків зобов’язаний стати на облік за неосновним місцем обліку у контролюючому органі за місцезнаходженням такого об’єкта у порядку, визначеному розділом VII Порядку.
У повідомленні № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.
Під час надання повідомлень № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування (наприклад, якщо подається інформація про об’єкти оподаткування – офіс, склад розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об’єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад).
Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, у повідомленні № 20-ОПП надається інформація і про земельну ділянку, і про об’єкт нежитлової нерухомості, що розташований на такій земельній ділянці).
У разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об’єкта оподаткування (пункт 8.5 розділу VIII Порядку).
Повідомлення № 20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Додаток до повідомлення № 20-ОПП), що містить опис даних, які зазначаються у відповідних графах цього повідомлення. Відповідний стан об’єкта оподаткування та вид права на об’єкт проставляється із дотриманням пунктів 6, 7 Пам’ятки відповідно до правовстановлювальних документів на момент заповнення повідомлення № 20-ОПП.
Якщо приміщення/частина приміщення орендується, то у графі 10 «Вид права на об’єкт» повідомлення № 20-ОПП зазначається відповідний вид права володіння об’єктом оподаткування (7 – право довгострокового користування або оренди; 8 – право короткострокового користування, оренди або найму). У графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» зазначається стан – орендується.
Отже, повідомлення № 20-ОПП з інформацією про новостворене відділення та оновлення інформації щодо нього у зв’язку із укладанням договору оренди нерухомого майна (його частини), подається з дотриманням таких правил:
відомості стосовно одного і того ж об’єкта подаються один раз і мають бути відповідними у повідомленні № 20-ОПП та у правовстановлювальних документах, які є першоджерелом даних для повідомлення № 20-ОПП;
відомості щодо об’єктів, де розміщене відділення, можуть подаватись із застосуванням принципу укрупнення інформації. Щодо приміщення (будівлі) чи земельної ділянки (за наявності), яким присвоєний реєстраційний номер в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, принцип укрупнення інформації не застосовується, відомості про них у повідомленні № 20-ОПП надаються як про окремий об’єкт оподаткування;
якщо стосовно об’єкта оподаткування (приміщення чи його частини), про який подавалась інформація до контролюючого органу, вчинено правочин і внесені відповідні зміни до правовстановлювальних документів, необхідно, керуючись пунктом 8.5 розділу VIII Порядку, подати повідомлення № 20-ОПП з оновленою інформацією. До виникнення таких змін подавати повідомлення № 20-ОПП (у тому числі додатково) не потрібно.
Наприклад: Все відділення юридичної особи розміщене в одній окремій нежитловій будівлі і повністю її займає (немає офісів інших осіб). Будівлі і прибудинковій території відповідає одна земельна ділянка, і обидві є власністю юридичної особи. В будівлі є офісні приміщення та гараж, але будівля зареєстрована як один об’єкт нерухомого майна. В такому випадку достатньо подати інформацію про два об’єкта – відділення із зазначенням даних про реєстраційний номер будівлі, земельну ділянку із зазначенням даних про її кадастровий номер. Якщо офісні приміщення та гараж зареєстровані як окремі об’єкти нерухомого майна, відповідна територія складається з двох земельних ділянок, частина офісних приміщень здається в оренду, то відповідно збільшується і кількість об’єктів, про які необхідно подати повідомлення № 20-ОПП.
Якщо філією подавалось повідомлення № 20-ОПП про новостворене відділення із зазначенням місця його розміщення, виду права та стану об’єкта оподаткування, що відповідають даним договору оренди нерухомого майна чи його частини, то до моменту внесення змін до такого договору/укладання нового, повідомлення № 20-ОПП не подається.
Дані щодо дати укладення/продовження/припинення договору оренди приміщень у повідомленні № 20-ОПП не зазначаються. Їх зміна не потребує оновлення даних про об’єкти оподаткування, які перебувають на обліку в контролюючому органі.
У разі прининення договору оренди, закриття об’єкта оподаткування необхідно подати повідомлення № 20-ОПП з позначкою «6 – Закриття об’єкта оподаткування» та з відповідною інформацією про об’єкт оподаткування, який закривається.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |