X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.03.2024 р. № 1232/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виправлення помилки в податковій накладній,та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі –Кодекс), повідомляє.

Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Як виправити у графі 8 «Код ставки» податкової накладної помилку у зв’язку із зазначенням невірного коду ставки податку (20 відс.замість 0 відс.) та який, у такому разі, зазначити код причини коригування у графі 2.1 «Код причини коригування»розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі –розрахунок коригування)?

2. Чи можна вказану помилку виправити шляхом складання розрахунку коригування?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу VКодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу VКодексу розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 192, 198 і 201  розділу V Кодексу.

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (зі змінами).

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті  201  розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені  Кодексом терміни.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 192.1 статті  192 розділу V  Кодексу визначено, що у разі, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Разом з тим ДПС забезпечила можливість виправлення помилок (у зв’язку із застосування неправильної ставки податку), допущених платником при складанні податкової накладної.

 

Щодо питання 1, 2

У разі, якщо платник за операцією з постачання товарів, що підлягала оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою ПДВ, склало податкову накладну із зазначенням у ній ставки ПДВ у розмірі 20 відс., то, з метою виправлення допущеної помилки у такій податковій накладній, необхідно скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, в якому:

у полі «Дата складання» вказати дату, на яку було виявлено помилку;

у графі 2.1 табличної частини розділу Б зазначити код причини коригування 103«повернення товару або авансових платежів»;

у табличній частині окремим рядком зі знаком «-» вказати обсяг операцій з постачання товару, щодо якого була застосована ставка ПДВ у розмірі 20 відс.;

за датою першої події, визначеною згідно з пунктом 187.1 статті 187 Кодексу, скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).