X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.03.2024 р. № 1234/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо справляння плати за землю (далі – Плата) у період дії воєнного стану в Україні, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі − Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Товариство поінформувало, що термін дії договору оренди земельної ділянки (далі – Договір, Ділянка) закінчився 31.03.2021 та новий Договір ще не укладено. Ділянка розташована на території Харківської міської територіальної громади.

Товариство запитує щодо: 1) порядку нарахування та сплати з 22.02.2022 Плати за Ділянку; 2) обов’язку подання уточнюючої податкової декларації з Плати за січень-травень 2023 року; 3) який розмір ставки земельного податку, якщо Договір припинив дію 31.03.2021 та знятий з державної реєстрації.

Щодо питання 1

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об’єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288 Кодексу).

Договірні відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України «Про оренду землі» (далі – Закон), а також Договором.

Порядок укладення Договору на новий строк врегульовано ст. 33 Закону, положеннями якої передбачено, що після закінчення строку, на який було укладено Договір, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами Договору, має переважне право перед іншими особами на укладення Договору на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі.

У зверненні Товариство не надало інформацію щодо умов Договору, проте повідомило, що Договір знято з державної реєстрації, а новий Договір ще не укладено.

Офіційним визнанням і підтвердженням державою факту набуття, зміни або припинення відповідного права власності, право користування земельною ділянкою є державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126 Земельного кодексу України).

Отже, якщо Товариство продовжує користуватися Ділянкою після закінчення строку дії Договору та не отримало письмового заперечення від органу місцевого самоврядування щодо використання Ділянки, то до укладання нового Договору на новий строк Товариство має сплачувати орендну плату за землю відповідно до умов попереднього Договору.

Водночас зазначаємо, що відповідно до особливостей справляння Плати, у тому числі орендної плати за землі державної та комунальної власності як форми справляння Плати, передбачених пп. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу, за земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у 2022 році не нараховується та не сплачуєтся Плата за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року.

Починаючи з 01 січня 2023 року Плата не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (далі – Перелік).

Враховуючи викладене, за Ділянку, що розташована на території Харківської міської територіальної громади (UA63120270000028556), яка включена з 24.02.2022 по 15.09.2022 до підрозділу 2 «Території активних бойових дій» розділу І Переліку, Плата у 2022 році не нараховується та не сплачується за період з 01.03.2022 по 31.12.2022.

Починаючи з 01 січня 2023 року власники та користувачі, у тому числі на умовах оренди, за земельні ділянки, що розташовані на території Харківської міської територіальної громади, сплачують Плату на загальних підставах.

Щодо питання 2

Нормами Кодексу передбачена можливість коригування податкових зобов’язань з Плати, у тому числі за 2023 рік шляхом подання уточнюючих розрахунків за земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або територіях тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначених підрозділом 2 розділу І та розділом ІІ Переліку.

Право самостійно уточнювати свої узгоджені податкові зобов’язання з податків шляхом подання уточнюючих розрахунків (з урахуванням строків давності встановлених ст. 102 Кодексу) визначено ст. 50 Кодексу.

Щодо питання 3

Платниками земельного податку є власники земельних ділянок та землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування (п.п. 269.1.1 та 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 Кодексу).

Враховуючи те, що контроль за дотриманням земельного законодавства належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), Товариству необхідно звернутися до власника Ділянки – органу місцевого самоврядування, який відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України, має право передавати у власність або користування Ділянку та відповідно до пп. 12.4.1 п. 12.4 ст. 12 та п. 284.1 ст. 284 Кодексу встановлює своїм рішення ставки земельного податку з урахуванням меж ставок, визначених Кодексом, та виду цільового призначення землі, а також відповідно до п. 288.1 ст. 288 Кодексу зобов’язаний щороку інформувати контролюючі органи про внесення змін до існуючих договорів оренди землі або їх розірвання, для здійснення всіх заходів щодо виконання робіт із землеустрою, з’ясування розміру ставки Плати та внесення відповідних змін до Договору.

Додатково повідомляємо, що відповідно до п.п. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема в частині строків розгляду звернень платників податків на отримання індивідуальних податкових консультацій, передбачених п. 52.1 ст. 52 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).