X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.03.2024 р. № 1112/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Господарства щодо питань повернення платника на застосування системи оподаткування, на якій він перебував до обрання спрощеної системи оподаткування третьої групи з особливостями оподаткування за ставкою 2 відсоткита, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Згідно із зверненням Господарствоз 02 травня 2022 року використовувало спрощену систему оподаткуваннятретьої групи з особливостями оподаткування за ставкою 2 відсотки.

До 02 травня 2022 року Господарство було платником єдиного податку четвертої групи (сільськогосподарський товаровиробник). Господарство планує повернутися на четверту групу єдиного податку, на якій Господарство перебувало до 02 травня 2022 року та відновити статус платника податку на додану вартість.

Товариство, посилаючись на норми Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Як правильно заповнити пункти Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 16 липня 2019 року №308 для відмови від застосування особливостей оподаткування, встановлених п.9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, спрощеної системи оподаткування третьої групи за ставкою 2 відсотки з метою повернутися на четверту групу єдиного податку, на якій Господарство перебувало до 02 травня 2022 року?

2. У які строки надати:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

3. Як розрахувати єдиний податок четвертої групи, з огляду на те, що повернення на четверту групу єдиного податку здійснюється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято рішення відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування третьої групи за ставкою
2 відсотки?

4. У яких пропорціях нараховану суму єдиного податку четвертої групи розподілити між кварталами, звітного періоду, на які він буде нарахований?

 

Щодо 1-4 питання

Відповідно до пп. 9.4 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу,тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу, визначеного у відповідності до ст. 292 Кодексу.

Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форм заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку та витягу з реєстру платників єдиного податку» від 16.07.2019 №308, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України24.09.2019 за № 1054/34025  (далі – Заява).

Підпунктом 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У такому разі платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, крім випадку, якщо у заяві про відмову від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, платник податку зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів.

Отже, платник податку має право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.

Відповідно до пп. 298.8.8п.298.8 ст. 298 Кодексу сільськогосподарський товаровиробник повторно може бути включений до четвертої групи платників єдиного податку не раніше ніж через два календарні роки після його переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або анулювання його попередньої реєстрації платником єдиного податку четвертої групи. Норми цього підпункту не застосовуються у разі анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи юридичної особи за ініціативою контролюючого органу.

Проте, відповідно до пп. 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що до платників податків, які відмовилися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, положення пп. 298.8.8 п. 298.8 ст. 298 Кодексу не застосовуються.

Таким чином, платник єдиного податку четвертої групи, який прийняв рішення перейти на використання особливостей оподаткування, передбачених  п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу та який самостійно відмовляється від використання особливостей оподаткування у період дії воєнного, надзвичайного стану на території України повинен подати Заяву з позначкою «Відмова», в якій заповнює поля 1 – 4 та 5.5 «Відмова від спрощеної системи оподаткування». При цьому в полі заповнюється дата (період) відмови від застосування спрощеної системи оподаткування та причини відмови від спрощеної системи оподаткування.

Враховуючи, щодо обрання особливостей оподаткування, передбачених п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексусуб’єкт господарювання був платником єдиного податку четвертої групи та відповідно до вимог Кодексу сплачував єдиний податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, то такому суб’єкту для переходу на спрощену систему оподаткування потрібно,після самостійної відмови від використання особливостей оподаткування, відповідно до дати переходу, згідно з п. 298.8 ст.298 Кодексу:

Подати до 30.07.2023 (включно) загальну та звітну податкову декларацію з єдиного податку четвертої групи на поточний 2023 рік (якщо перехід буде здійснено до 01.07.2023 - за період з 01.07.2023 по 31.12.2023) або до 30.10.2023 (якщо перехід буде здійснено з 01.07.2023 - за період з 01.07.2023 по 31.12.2023)до контролюючого органу за своїм місцезнаходження та місцем розташування земельної (их) ділянки (ок) з нарахуванням сум єдиного податку у розмірах 50 відсотків від суми єдиного податку за рік за ІІІ квартал 2023 року та 30 відсотків - за ІV квартал 2023 рокувідповідно кількості задекларованих місяців року.

Враховуючи зазначене, у разі подання декларацій за 2023 рік за липень - грудень 2023 року нараховується сума  єдиного податку у розмірі 80 відсотків  від розрахованої річної суми, за серпень - грудень 2023 року необхідно 80 відсотків річної суми єдиного податку поділити на 6 місяців та помножити на 5 місяців.

У складі таких Декларацій на поточний 2023 рік подається, зокрема, додаток 3 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» (далі - Додаток 3), як невід’ємна частина Декларації.

При цьому, якщо розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) 2022 рік здійснювався в складі декларації платника єдиного податку з особливостями оподаткування 2 відсотки за грудень 2022 року, то показники Додатка 3 не заповнюються (в паперовому вигляді проставляються прочерки).

Платники єдиного податку четвертої групи повинні самостійно сплатити нараховану суму податку щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу (пп. 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 Кодексу).

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).