Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства та аналогічного змісту звернення, надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС, щодо особливостей визначення дати виникнення податкових зобов’язань з податку на додану вартість у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено в зверненнях, Товариством надані Покупцю приватної форми власності консультаційні послуги з бухгалтерського обліку (КВЕД 69.20) та складено акт здачі-прийому наданих послуг. В першому випадку 22.09.2023, в другому – 11.01.2024. Оплата за надані послуги надійшла 25.09.2023 та 15.01.2024 відповідно з рахунку, відкритого в Державній казначейській службі України.
Враховуючи вищевикладене, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) яку дату 22.09.2023 (11.01.2024) чи 11.01.2024 (15.01.2024) вважати датою виникнення податкових зобов’язань?;
2) якою датою визначати податкові зобов’язання з ПДВ у разі постачання послуг/робіт з оплатою за рахунок бюджетних коштів?;
3) чи заповнюється поле «Відмітка про застосування касового методу податкового обліку» в податковій декларації з ПДВ Товариства?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу II ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Згідно з пунктом 187.1 статті розділу V 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов’язаннями перед бюджетом.
На дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін (пункт 201.1 статті 201 розділу V ПКУ).
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, регулюються Бюджетним кодексом України (далі - БКУ).
Бюджетні кошти (кошти бюджету) - це належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету (пункт 11 частини першої статті 2 БКУ). Під витратами бюджету розуміються видатки бюджету, надання кредитів з бюджету, погашення боргу та розміщення бюджетних коштів на депозитах, придбання цінних паперів. Водночас видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом.
Враховуючи викладене, та виходячи з аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Якщо грошові кошти, які Товариство отримало за надані консультаційні послуги з бухгалтерського обліку, є бюджетними коштами в розумінні норм БКУ, то за операціями з постачання таких послуг податкові зобов’язання визначатимуться відповідно до пункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ, а саме на дату зарахування таких грошових коштів на його банківський рахунок, незалежно від дати складання акту здачі-прийому наданих послуг.
Якщо кошти, що надійшли з рахунку Товариства, відкритого в органі Державного казначейства України, не є бюджетними коштами в розумінні БКУ, то податкові зобов’язання визначаються за правилом «першої події».
Щодо питання 2
Визначальною підставою для формування податкових зобов’язань за фактом зарахування коштів на банківський рахунок платника податку, як зазначено у пункті 187.7 статті 187 розділу V ПКУ, є постачання ним товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів.
Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі на поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного рахунку Державного казначейства України.
Отже, дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ залежить від джерела надходження грошових коштів, які Товариство отримало за надані послуги.
Щодо питання 3
Особи, що застосовують та / або можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, визначені пунктами 187.1, 187.10 статті 187 ПКУ та пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
Платники податку, що здійснюють постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів, відповідно до пункту 187.7 статті 187 ПКУ визначають лише дату виникнення податкових зобов’язань на дату зарахування таких коштів, зокрема, на рахунки платника податку в банку, але не застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПКУ.
Отже, поле «Відмітка про застосування касового методу податкового обліку» в податковій декларації з ПДВ заповнюється лише при застосуванні касового методу податкового обліку, та не заповнюється платниками податку, що здійснюють постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |