Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосуванняпункту 91 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
У своєму зверненні платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань актуальності та практичного застосування норм Закону України від 12.01.2023 №2881-ІХ «Про внесення змін до ПКУ та деяких законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану»(далі – Закон № 2881) у разі здійснення операцій з експорту окремих товарних позицій.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Законом № 2881підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено пунктом 91, яким встановлено, що до припинення чи скасування воєнного або надзвичайного стану в Україні оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких відповідно до статті 191 Закону України від 16 квітня 1991 року «Про зовнішньоекономічну діяльність» № 959-ХII (зі змінами) (далі - Закон № 959) застосовано режим експортного забезпечення, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.
Статтею 191 Закону № 959 встановлено, що на період дії воєнного, надзвичайного стану Кабінет Міністрів України має право запроваджувати режим експортного забезпечення з метою державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та особливостей здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту товарів, включених до товарних позицій 1001, 1003, 1005, 1201, 1205, 1206, 1512, 2306 згідно з УКТ ЗЕД.Рішення Кабінету Міністрів України про запровадження режиму експортного забезпечення повинно містити: строк запровадження режиму експортного забезпечення; перелік товарів, щодо яких запроваджується режим експортного забезпечення; мінімальні експортні ціни на товари, щодо яких запроваджується режим експортного забезпечення.
Режим експортного забезпечення передбачає, зокрема, особливий порядок оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України товарів, включених до товарних позицій 1001, 1003, 1005, 1201, 1205, 1206, 1512, 2306 згідно з УКТ ЗЕД, щодо яких Кабінетом Міністрів України запроваджено режим експортного забезпечення.
Згідно з підпунктом 91.2 пункту 91 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ платник податку з метою вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення, за якими не завершено валютний нагляд за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків, зобов'язаний скласти податкову накладну за ставкою податку, визначеною для операцій з постачання товарів на митній території України (за товарами, визначеними статтею 191 Закону № 959, – 14 або 20 відсотків) та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних до дати подання митної декларації для митного оформлення такої операції.
Після завершення банком, що обслуговує платника податку, здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків відповідно до законодавства України платник податків має скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної для застосування ставки, визначеної підпунктом «б» пункту 193.1 статті 193 ПКУ (0 відсотків) (підпункт 91.3 пункту 91 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ).
Щодо питань 1, 2
На сьогодні Кабінетом Міністрів України рішення щодо запровадження режиму експортного забезпечення не прийняте.
До прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо запровадження режиму експортного забезпечення податкова накладна за операціями з вивезення товарів за межі митної території України складається у загальновстановленому порядку.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |